Dwumiesięcznik biblioteki szkolnej
II LO w Szczecinie
2/2025
Bibliozetka
recenzje
  marzec/kwiecień


Co między regałami piszczy, czyli co słychać w bibliotece szkolnej
LITERACCY PATRONI ROKU 2025
Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybrali patronów roku 2025. Uhonorowani zostali między innymi: Stefan Żeromski, Antoni Słonimski, Władysław Stanisław Reymont, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Stefan Żeromski 1864 - 1925


Polski prozaik, publicysta, dramaturg; pierwszy prezes polskiego PEN Clubu, prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1921, 1922, 1923, 1924). Jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich w historii. Kawaler Orderu Orła Białego.Stefan Żeromski w swoich dziełach poruszał często problematykę społeczną. W centrum jego zainteresowań znalazły się ubóstwo, katastrofalne położenie robotników i chłopów, i obserwacje tych grup zbliżyły go do poglądów socjalistycznych – w czasie rewolucji 1905 sprzyjał Polskiej Partii Socjalistycznej. Stefan Żeromski w swojej twórczości zawarł problemy, które nurtowały Polaków, przez co chciał poddać je rozważaniom ówczesnym Polakom. Niezbędne było zasięgnięcie po ideały z poprzednich epok. Oparł się na romantyzmie, gdyż to właśnie ta epoka była właściwa do ukazania postaw ludzkich, wartości i ideałów świata. Stefan Żeromski był pisarzem-instytucją, wywarł wielki wpływ na polską duchowość, umysłowość, kształtował patriotyzm całych pokoleń, wzniecał spory polityczne, społeczne, także obyczajowe. Nazywano go sumieniem narodu, poetą niedoli polskiej, wyróżniał się wielką odwagą intelektualną. Jego najbardziej znane powieści, to: "Syzyfowe prace", "Przedwiośnie", "Siłaczka", "Doktor Piotr", "Wierna rzeka".
Kliknij i przeczytaj "Sen o szpadzie" i "Sen o chlebie" wydane w 1925r.
Kliknij i przeczytaj "Sen o szpadzie" i "Sen o chlebie", wydanie z 1925r.


Biblioteka szkolna poleca powieści Stafana Żeromskiego:
"Dzieje grzechu". Jest to dramatyczna historia młodej dziewczyny z dobrego domu, która pod wpływem miłości łamie wszystkie wpojone jej zasady. Główna bohaterka, Ewa, zakochuje się w wynajmującym pokój w domu jej matki, Łukaszu. Okazuje się jednak, że mężczyzna jest żonaty i nie mogąc uzyskać rozwodu – zostawia dziewczynę. Ona mimo wszystko postanawia go odnaleźć… "Dzieje grzechu" od razu wywołały sprzeczne oceny. Krytyka zaskoczona tematyką utworu dopatrywała się dewiacji znakomitego talentu, podejrzewano pisarza o erotomanię lub histerię, uważano, że utwór jest pozbawiony sensu i idei. Wszystkie te reakcje wywołało pierwsze tak odważne w polskiej literaturze ukazanie tematyki seksualnej. Warto przekonać się, co było przyczyną tak skrajnych emocji. 
Kliknij i posłuchaj audiobooka


Kliknij w książkę i posłuchaj fragmentu powieści
"Popioły".Kochliwy szlachcic Rafał Olbromski popada w tarapaty. Wypędzony przez ojca z domu trafia pod opiekę księcia Gintułta i wchodzi w kręgi masonerii. Spotyka przyjaciela z lat szkolnych, Krzysztofa Cedrę, i dzięki niemu zostaje wprowadzony na warszawskie salony. Wieści przynoszone z Europy przez byłych legionistów polskich sprawiają, że przyjaciele podejmują eskapadę do armii napoleońskiej, wierząc, iż walka przyniesie upragnioną wolność.
"Wierna rzeka".Książę Józef Odrowąż, ciężko ranny powstaniec styczniowy, znajduje schronienie w zrujnowanym dworze energicznej Salomei Brynickiej. Między młodymi ludźmi stopniowo narasta uczucie – dla bezgranicznie oddanej Józefowi dziewczyny staje się ono najważniejszym przeżyciem, jakiego do tej pory doświadczyła. Zdeterminowana postanawia walczyć o miłość, co doprowadza do niespodziewanego finału.


8 marca MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET
Z okazji Dnia Kobiet chciałam Wam przybliżyć sylwetki Polek, które zmieniły świat. Niektóre z nich są mało nam znane, a warto je poznać, bo odegrały niesamowite role w światowej nauce.
Maria Skłodowska-Curie- polsko-francuska uczona w dziedzinach fizyki doświadczalnej i chemii fizycznej, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911). To, czego dokonała dla świata nauki, pozwoliło jej także zostać pierwszą na świecie kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie. Jej metody badań to podstawa chemii i śmiało można powiedzieć, że to jedna z najwybitniejszych postaci nauki na świecie.
Kliknij w zdjęcie i obejrzyj krótki film o Marii Skłodowskiej-Curie.


Zofia Kielan-Jaworowska- wybitna paleontolożka. Odkryła setki dawno wymarłych gatunków zwierząt, a wiele z nich zostało nazwanych na cześć jej imienia lub nazwiska. W latach 1963–1971 była organizatorem i kierownikiem serii polsko-mongolskich wypraw paleontologicznych, które na pustyni Gobi dokonały odkryć szeregu nowych gatunków dinozaurów i pierwotnych ssaków z epoki późnej kredy. Ze skał kredy, ale także paleogenu, pozyskano także cenne okazy krokodyli, jaszczurek, żółwi i ptaków. Opracowania tych znalezisk trwają do dziś i ukazują się w czołowych światowych pismach i monografiach.
Kliknij i obejrzyj film o Zofii Kielan-Jaworowskiej


Maria Czaplicka - wielka badaczka Syberii, etnografka, antropolożka i geografka. To jedna z wielkich naukowczyń-podróżniczek, której zawdzięczamy znajomość kultury duchów i szamanizmu na odległych terenach Syberii. Urodzona końcem XIX wieku w zubożałej szlacheckiej rodzinie, w 1910 roku zdobyła stypendium, dzięki któremu wyjechała do Wielkiej Brytanii. To otworzyło jej drzwi do światowej kariery i kolejnych naukowych stypendiów. Za pieniądze stypendialne zorganizowała swoją pierwszą wyprawę na Syberię. Jednym z jej największych osiągnięć, oprócz fenomenalnych wyników badań, była propozycja, aby jako pierwsza w historii kobieta, objęła prowadzenie Katedry Antropologii na Uniwersytecie Oxfordzkim.
Kliknij i dowiedz się więcej o Marii Czaplickiej


Wilhelmina Iwanowska - badaczka zakochana w gwiazdach, polska astronomka, profesor w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Brała udział w badaniach na temat między innymi ruchu gwiazd w przestrzeni, fotometrii fotograficznej, gwiazd zmiennych, widm gwiazdowych oraz ewolucji galaktyk. Jej największym osiągnięciem było ustalenie nowej skali odległości we Wszechświecie. Jej kontakty z naukowcami na całym świecie pozwoliły na otrzymanie przez toruński uniwersytet astrografu i obiektywu, za pomocą którego stworzono pierwszą lunetę w tamtejszym obserwatorium. Postanowieniem prezydenta Lecha Wałęsy z dnia 4 maja 1995 roku, w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych w dziedzinie astronomii, została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Kliknij i dowiedz się więcej o Wilhelminie Iwanowskiej


21 marca ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Kliknij i posłuchaj interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej pt.: "Niektórzy lubią poezję"
Wielokrotnie starano się zrozumieć, co dokładnie znaczy "poezja". Doszukiwano się w niej wartości mistycznych, duchowych czy kulturowych. Podobnie z poetą, którego miejsce w społeczeństwie jest specyficzne. Jednostka wybitna, stojąca nieco na uboczu, a zarazem dokładająca swoją pracę do tworzenia szerszej wspólnoty intelektualnej. 


Nie-Boska komedia.W dramacie tym zawarto rozważania nad prawdziwą i fałszywą poezją. Zygmunt Krasiński w ten sposób odniósł się do roli artysty i podjął polemikę z romantycznym postrzeganiem poezji (tak naprawdę potwierdzając, że poezja z natury rzeczy prowadzi do klęski). Główny bohater utworu, hrabia Henryk, został przedstawiony jako przykład poety fałszywego – egzaltowanego, przeceniającego własną wartość. Mężczyzna porzucił swoją rodzinę i wartości moralne, bo miał dosyć prozy życia i wolał oddać się wizji tajemniczej, natchnionej Dziewicy, która miała być uosobieniem poezji. Poezją było dla niego wszystko to, co fascynujące, nietypowe, odważne, poruszające i szokujące, jednak nie potrafił on nadać swojej twórczości prawdziwej treści.
Wagę poezji podkreślano m.in.w  utworach, choćby w „Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego,  "Pożegnaniu z Marią" Tadeusza Borowskiego, „Szklanym kloszu” Sylvii Plath czy w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” Nancy H. Kleinbaum.
Kliknij i posłuchaj audiobooka


Szklany klosz.Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada. Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta szczęścia, igraszek, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje i kim być. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie…
Stowarzyszenie umarłych poetów.Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i... nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania młodych ludzi. Obrona własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie, „Stowarzyszeniu umarłych poetów”. Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?


Kliknij i posłuchaj interpretacji wiersza Bolesława Leśmiana pt.: "Poeta".


15 kwietnia
ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI
Święto poświęcone hołdowi dla różnorodności wyrazu artystycznego i jego znaczenia dla społeczeństwa. Jest to czas, kiedy ludzie z całego globu celebrują sztukę w jej różnorodnych formach, od malarstwa i rzeźby po muzykę, taniec, teatr, literaturę i wiele więcej.Data została ustalona na cześć urodzin Leonarda da Vinci. Da Vinci został wybrany jako symbol pokoju na świecie, wolności słowa, tolerancji, braterstwa i wielokulturowości, a także znaczenia sztuki dla innych dziedzinSztuka od wieków pełni ważną rolę w naszym społeczeństwie, inspirując, pobudzając wyobraźnię i budząc emocje. Światowy Dzień Sztuki jest doskonałą okazją do celebracji tej niezwykłej siły, która przekracza granice kulturowe i językowe, jednocząc ludzi z różnych części świata poprzez uniwersalny język sztuki.
Kliknij i poznaj50 popularnych obrazów i fresków


DailyArt to polska aplikacja uznana za najlepszą na świecie. Mówi się, że jest przenośnym muzeum. W kolekcji DailyArt znajduje się ponad 3,8 tys. dzieł autorstwa przeszło 1,2 tys. artystów z 600 muzeów na całym świecie. To właśnie z nich codziennie wybierane jest jedno, by przybliżyć użytkownikom jego historię. Są to m.in. zbiory Muzeum Getty’ego w Los Angeles, paryskiego Luwru, a także polskich instytucji, jak Muzeum Narodowe w Krakowie czy MOCAK. Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KOBIET w aplikacji dostępny jest Miesiąc Historii Kobiet, w którym są przedstawiane arcydzieła stworzone przez kilka niezwykłych artystek. Twórczynią aplikacji jest Zuzanna Stańska, która jako studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, odbywała staż w rzymskim Muzeum Kapitolińskim. To właśnie wtedy dostrzegła, jak telefony stają się nieodłącznym elementem zwiedzania. Dwa lata później aplikacja trafiła do użytku. Dziś korzysta z niej ponad 800 tys. osób miesięcznie
Poznaj aplikację DailyArt
źródło: https://www.national-geographic.pl/traveler/porady/polska-aplikacja-uznana-za-najlepsza-na-swiecie-mowi-sie-ze-jest-przenosnym-muzeum/


26 kwietnia ROCZNICA ZDOBYCIA SZCZECINA
25 kwietnia 1945 roku miasto opuścił ostatni Gauleiter Szczecina i Pomorza Franz Schwede-Coburg. Następnego dnia (26 kwietnia) miasto zostało zajęte przez sowiecką 65 Armię pod dowództwem gen. Pawła Batowa, a już 28 kwietnia przybyły do niego polskie władze. Na czele Tymczasowego Zarządu Miasta stanął inż. Piotr Zaremba, wyznaczony przez władze na urząd prezydenta miasta. 30 kwietnia na maszt na Wałach Chrobrego została wciągnięta biało-czerwona flaga. W tym czasie w Szczecinie znajdowało się zaledwie około 200 Polaków oraz około 6 tys. Niemców, których zgromadzono w dzielnicy Niebuszewo. Początkowo przyszły status miasta był niepewny, ponieważ ogólne ustalenia mówiły o wytyczeniu granicy na Odrze. Z tego powodu 5 maja sowiecki wojskowy komendant miasta płk. Aleksandr A. Fiedotow udzielił zgody na powstanie w mieście niemieckiego cywilnego zarządu administracyjnego. Niemiecki zarząd sprawował początkowo władzę tylko w dzielnicy Niebuszewo, ale z czasem objął władzę nad całym miastem
Kliknij i obejrzyj, jak wyglądał Szczecin  w 1945r. i tuż po zakończeniu wojny


Literatura dostępna w naszej bibliotece:
Bremerhaven. Statek śmierci. H. Mąka.Autor książki opowiada wstrząsającą historię losów więźniów pływającego obozu śmierci, przycumowanego na rzece Domiąży w pobliżu Szczecina. Odkrył on mroczną tajemnicę III Rzeszy, którą było istnienie Lagerschiffu na Pomorzu Zachodnim, statku, na którym ginęli ludzie. Wyniszczeni przez ciężką pracę w fabryce benzyny syntetycznej w Policach, byli bestialsko bici i torturowani, głodzeni, poddawani medycznym eksperymentom. Pod koniec wojny "Bremerhaven", jako transportowiec Kriegsmarine, został zbombardowany przez radzieckie samoloty koło Helu. Jego niedawni więźniowie wraz z osobami przetrzymywanymi w polickich obozach zostali pognani aż nad Zatokę Lubecką. Następnie umieszczono ich na niemieckich statkach, gdzie niemal wszyscy zginęli wskutek bombardowania przez bojowe eskadry RAF-u. Zginęli u progu wolności, kilka godzin przed wyzwoleniem. Walorem książki jest rzetelność zebranego materiału faktograficznego oraz powołanie się na osobiste i pisemne wspomnienia więźniów.


Czerwone gwiazdy białe orły. T. Karwacki. W książce znajdziemy: wielkie natarcie; zwycięska ofensywa; pierwszy dzień wolności; w walce o Szczecin; bitewne pola LWP na Ziemi Szczecińskiej; bohaterowie dróg zwycięstwa; z żołnierskich wspomnień; powroty.
Porzucona twierdzaK. Golczewski.Książka opisuje walkę o Szczecin z zakreśleniem ówczesnego tła historycznego i politycznego. Porusza wiele interesujących tematów, m.in. naloty bombowe aliantów, Hydrierwerke Pölitz.


Biblioteka szkolna poleca stronę internetową:
Strona dedykowana jest Szczecinowi - temu współczesnemu i temu historycznemu. Znajdują się tu informacje dotyczące historii dawnej i tej z XX wieku, a wszystko okraszone zostało ciekawymi fotografiami. Strona prowadzona jest przez pasjonatów, którzy łącząc swoje siły stworzyli arcyciekawy informator na temat naszego miasta. Warto go poznać! A o to, co piszą twórcy na temat swojej strony:"Sporą część publikacji na stronie oraz naszej grupie Facebook stanowią posty i artykuły o przedwojennym Szczecinie. Wielu pyta dlaczego ta proporcja wygląda w taki sposób i częściej opisujemy przedwojenny Stettin, a nie powojenny Szczecin? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – czasy powojenne zapisali na kartach historii nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Przedwojenna historia dzisiejszego Szczecina często przypomina rozrzucone puzzle, których od dziesięcioleci nikt nie próbował poukładać. W przypadku artykułów o czasach powojennych przedstawiamy lokalizacje i opisy miejsc, które często nie istnieją. Sklepy, firmy, postacie i miejsca, jakie pozostały zapomniane na kartach historii lub zniknęły z powierzchni ziemi w trakcie II Wojny Światowej są jak ukryta tajemnica, czekająca na opracowanie. Przygoda w dawne czasy, które wszyscy znamy z młodości lub opowieści rodziców ma inny „charakter” niż podróż w czasy, z których nic już nie zostało – bohaterowie historii sprzed 100 lat już dawno odeszli, ich biznesów nie ma, budynków również, a może i nie ma ulic… Wśród opracowań na naszej stronie znajdują się również tematy dotyczące Polaków mieszkających przed wojną w dawnym Stettinie, kwestie innych narodów – jeńców wojennych, którzy krótki okres swojego życia spędzili w znajdujących się pod Szczecinem obozach jenieckich. Historię Szczecina widzimy w różnych płaszczyznach."
- Kliknij


Kącik pisarzy szczecińskich, czyli książkowe must have
Leszek Herman"Bursztynowa"
Uporządkowane życie dyrektora kreatywnego londyńskiej agencji reklamowej Johanna Carleya wywraca się niespodziewanie do góry nogami. Pewnego wiosennego dnia pod przymusem wsiada do czarnego mercedesa rosyjskiego oligarchy Sokołowa i za sprawą szantażu wikła się w coraz gorsze kłopoty. Aby spełnić postawione mu warunki okłamuje najbliższych, a z rodzinnego archiwum swojego przyjaciela Igora Fleminga planuje wykraść pewne ważne papiery. Czy dwa stare listy naprawdę mogą zagrozić reputacji ojca Johanna, szefa parlamentarnej komisji do spraw wpływów rosyjskich, a jego matkę Irenę Carley całkowicie zrujnować? Usiłując spełnić warunki szantażystów, Johann odkrywa, że za starymi dokumentami kryje niesamowita się historia sprzed czterystu lat. Wszystko zaczęło się na wyspie Uznam, gdy jesienny sztorm odsłonił skamieniały czarny las i granitowy głaz z napisem BĄDŹCIE PRZEKLĘCI.


ŹRÓDŁO: https://www.empik.com/on-brzezinska-diana,p1261738541,ksiazka-p
Kliknij i posłuchaj Leszka Hermana, co ma do powiedzenia na temat swojej powieści


Baza stron edukacyjnych biblioteki szkolnej cz. 12 Biologia, przyroda, medycyna
W tej rubryce przedstawiam Wam  Bazę stron edukacyjnych biblioteki szkolnej (cała baza dostępna na stronie biblioteki). W bazie tej znajduje się zbiór ponad 1200 ciekawych stron przydatnych w procesie nauki i nauczania. Są to strony popularnonaukowe, blogi, vlogi, strony bibliotek cyfrowych, repozytoriów czy aplikacje na smartfona. W każdym numerze przedstawione są propozycje z innego działu. 
W tym numerze chciałabym Wam przedstawić strony wspomagające naukę biologii. Stron tych jest 31, a oto niektóre z nich (wystarczy kliknąć w logo):.


Kliknij w logo, jeśli chcesz zapoznać się z całą bazą
Medyczne korepetycje


Kalendarium literackie
28 marca 1914r. urodził się Bogumil Hrabal
Czeski pisarz, wybitny twórca światowej literatury XX wieku. Jego książki zostały przetłumaczone na 27 języków, a na podstawie twórczości powstało kilkanaście filmów, z których najbardziej znane są "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Jiříego Menzla, nagrodzone w 1968 r. Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Częstymi motywami książek są: obrazy Pragi, w której mieszkał przez większość swego życia, jako miejsca magicznego, prowincjonalne miasteczko, często w początkach XX w. i w połączeniu z wątkami autobiograficznymi , wydarzenia związane z okupacją niemiecką, szeroko pojęta kultura piwno-barowa. Miejsca, które opisywał są dziś odwiedzane przez wielbicieli jego prozy z całego świata. Niemal wszystkie historie opowiadane są przez Hrabala z dystansem, przymrużeniem oka, mimo że często dotyczą one smutnych przeżyć. Ten sposób opowiadania wpisuje się w tradycję praskich pábiteli – bywalców barów, opowiadających przy piwie cudowne, częściowo zmyślone historie.


W naszej bibliotece wypożyczysz:


7 kwietnia -   ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego. Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, przy jednoczesnym uznaniu, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji, wolności od tortur oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się . Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usług i systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie.
źródło: https://www.gov.pl/web/psse-nidzica/swiatowy-dzien-zdrowia-2024


Biblioteka "Galeria książki" w Oświęcimiu
Czytelnia szkolna poleca artykuły:
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI!
Jak słońce wpływa na nasze zdrowie Wiedza i Życie nr 9/2019
5 zalet brobiotyków Zdrowie nr 12/2019
E-papieros - nowa plaga?Zdrowie nr 11/2019


Ekranizacje znanych
książek
Kształt wody - film na podstawie bestsellerowej książki Guillerma del Toro i daniela Krausa.  
Silos
Serial na podstawie powieści Hugh Howey pod tym samym tytułem
Gdy świat został skażony, ludzie zamieszkali pod ziemią w ogromnej wielopoziomowej konstrukcji zwanej silosem. Nie wiedzą skąd się tam wzięli, ile czasu już tam są oraz dlaczego świat na zewnątrz jest dla nich zabójczy. Ich życie opiera się na kłamstwach, tajemnicach, ciągłych nakazach i zakazach, a najwyższą z kar jest wyjście na zewnątrz. Po tym, jak poprzedni szeryf opuścił silos, Juliette, mechanik z głębin, nagle i w niewytłumaczalny sposób zostaje awansowana na szefa organów ścigania. Nie zważając na zwyczaje, których powinna przestrzegać, Juliette odkrywa ślady spisku, a podążanie tym tropem może wszystkich doprowadzić do śmierci.


* reżyseria: Amber Templemore i in. * scenariusz :Graham Yost i in. * gatunek: Sci-Fi, dramat * produkcja: USA * premiera: 2023
Kliknij i obejrzyj zwiastun


Ciekawe strony które warto znać
NaukowoTV – jest to kanał na Youtube prowadzony przez Krzysztofa Poznańskiego. Poruszane są na nim wątki związane głównie z paleontologią, geografią i astronomią. Ostatnimi czasy autor rozpoczął bardzo ciekawą serię, w której walczy z pseudonauką i rozprawia się z powszechnie występującymi mitami.
Niepoczytalna
"Czytanie towarzyszy mi odkąd tylko pamiętam. Trudno jest mi wyobrazić sobie dzień bez przeczytanej strony albo chociaż kwadransa z audiobookiem. Nie wierzę w dobre lub złe gatunki książek – są tylko książki dobrze lub źle napisane. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i zostanie na dłuższą chwilę". Michalina
Kliknij w logo i przenieś się na bloga
Blog literacki Michaliny


Szkolna czytelnia poleca
Pies i kot w twoim łóżku  
Całujemy je, dzielimy się z nimi jedzeniem, a niekiedy nawet przyborami kuchennymi, pozwalamy lizać się po twarzy, dajemy prawo do wylegiwania się w łóżku. Zapominamy, że psy i koty mogą przenosić bardzo niebezpieczne choroby. Jakie? Tego dowiesz się z artykułu Ewy Nieckuły pt.: „Pies i kot w twoim łóżku” w „Wiedzy i Życiu” nr 2/2025.
Z artykułu dowiesz się również:
* Jakie bakterie, wirusy      i pasożyty bytują na naszych * jakimi chorobami możemy    zarazić się od naszych * co wścieklizna ma wspólnego    z przeszczepianymi * co „siedzi” w kociej kuwecie, * czy choroby odzwierzęce mogą    mieć wpływ na nasze potomstwo
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI!


Wydarzenia kulturalne w Szczecinie, czyli co warto obejrzeć, w czym warto wziąć udział
Sławomir Gortych - spotkanie autorskie
22 marca (sobota) o godz. 16.00 w Filii nr 7 odbędzie się kryminalna wyprawa w Karkonosze ze Sławomirem Gortychem. Jest to autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Inspirację do swojej twórczości czerpie z wędrówek po górach oraz rozmów z ich mieszkańcami. Jego pierwsza powieść, "Schronisko, które przestało istnieć", zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Debiut w  plebiscycie czytelniczym  organizowanym przez serwis lubimyczytac.pl. Rok później w tym samym konkursie kontynuacja serii, "Schronisko, które przetrwało", została Książką Roku 2023 w kategorii Kryminał, Sensacja, Thriller. Trzy tomy Karkonoskiej Serii Kryminalnej doceniono także tytułem Najlepszej Górskiej Książki Roku na Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju w latach 2023 i 2024. W uzasadnieniu jury zaznaczyło, że powieści przełamują tabu dotyczące odkrywania powojennych dziejów Karkonoszy widzianych w perspektywie polsko-niemiecko-czeskiej historii ich mieszkańców. Autor został również uhonorowany Karkonoską Nagrodą Literacką przyznawaną przez polsko-niemieckie jury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, kultury i sztuki Śląska, które szczególnie służą duchowi humanizmu i porozumienia.
Kliknij i dowiedz się więcej


Kącik kulinarny - poleca słodkie co nieco, które umili czytanie każdej książki
300 g mąki 150 ml miodu 1 jajko 50 g cukru pudru 60 g masła 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 łyżeczki przyprawy do pierników (mieszanki kardamonu, anyżu, cynamonu i mielonych goździków) 1 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej 1 łyżeczka gorzkiego kakao mąka do podsypywania stolnicy dekoracje do pierników: posypka, pisaki, barwniki do lukru, wiórki czekoladowe
źródło:https://haps.pl/Haps/7,167251,27641166,szarlotka-w-sloiku-czyli-genialny-patent-na-zgrabny-deserek.html
Ciasto lodowe stracciatella
Składniki: * 300 g słodkiej śmietanki 30% * 3 Jajka * 250 g serka mascarpone * 80 g herbatników * 200 g czekolady mlecznej i białej * 200 g cukru * 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1.Płynną śmietanę ubij tak, aby była puszysta. Oddzielnie wymieszaj żółtka, cukier i serek mascarpone i dodaj do śmietany. Na koniec dodaj ubite białka, ekstrakt waniliowy i drobno posiekaną ciemną czekoladę (odłóż ok. 1/3 do dekoracji). 2. Herbatniki rozdrobnij i rozłóż na dnie tortownicy wyłożonej folią spożywczą. Na kruszonych herbatnikach rozłóż masę śmietanową. Tak przygotowane ciasto stracciatella umieść w lodówce na całą noc. 3. Udekoruj startą białą i mleczną czekoladą, pokrój i od razu podawaj.
źródło: https://www.winiary.pl/przepisy/ciasto-lodowe-stracciatella-bez-pieczenia/#


Bibliografia
Kliknij i śledź wydarzenia naszej biblioteki  oraz odwiedź nas na naszej stronie:
Kontakt: j.nicka@lo2.szczecin.pl
Jeśli chcesz coś opublikować, np. swój wiersz, opowiadanie, artykuł, zdjęcie lub inną swoją pracę, napisz:
biblioteka2lo.cba.pl


źródło:  https://tiny.pl/pm2n5m3w


CONTACT
Telephone NumberStreet No. ZIP-Code City support@magglance.com www.magglance.com