Dwumiesięcznik biblioteki szkolnej II LO w Szczecinie
3/2024
Bibliozetka
recenzje
    maj/czerwiec


Co między regałami piszczy, czyli co słychać w bibliotece szkolnej
W związku z przypadającą 19 kwietnia 81 rocznicą wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim pani Ewa Smólska włączyła Bibliotekę Pobożniaka do „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Polin. Uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które były wszystkim rozdawane  w rocznicę zrywu. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa „Polacy Ratujący Żydów w Czasie II Wojny Światowej”.




8 maja -
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEKAREK
8 maja w całej Polsce obchodzone jest wyjątkowe święto związane z osobami, bez których biblioteki nie mogłyby funkcjonować. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to okazja do złożenia podziękowań tym, którzy są łącznikami czytelników ze światem słów i obrazów, animatorami bliskiego otoczenia, a także pomocnikami w codziennych intelektualnych wyzwaniach.
Biblioteki to przestrzeń nieposkromionej wyobraźni i równie nieograniczonej wiedzy. Codziennie inspirują, uczą, ale też pomagają w rozwiązywaniu wielu życiowych spraw. Są zawsze blisko mieszkańców, odpowiadając na ich aktualne potrzeby.
kliknij i obejrzyj krótki filmik o pracy bibliotekarza


W książce z 1912 r. pt.: "Bibliotekarz : krótkie wskazówki dla pracujących w bibliotekach", można m.in. przeczytać:
Kliknij i przeczytaj całość


Motyw biblioteki w literaturze
Umberto Eco "Imię róży". Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet - jak krążą słuchy - postradać zmysły.
Kliknij i posłuchaj słuchowiska na podstawie tej powieści


M. Zusak "Złodziejka książek".Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki "Podręcznikowi grabarza" uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki. Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze.
C. Ruiz Zafon "Cień wiatru". W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa.
Po książki zapraszamy do biblioteki szkolnej!


21 maja -  ŚWIATOWY DZIEŃ KOSMOSU
Jest to dzień, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy wśród innych ludzi. Pomysłodawcą, który zapoczątkował świętowanie akurat tego dnia jest amerykańska firma Lockheed Martin, która od wielu lat współpracuje z NASA w dziedzinie, między innymi, tworzenia części do promów kosmicznych, a także wysokobudżetowego planu budowy załogowego statku kosmicznego Orion. Święto szybko zyskało aprobatę NASA. Obchody mają rozgłosić daleko idące odkrycia w dziedzinie Kosmosu w obcym środowisku, aby przyciągnąć innych ludzi i zachęcić ich do poznawania astronomicznej nauki. Taki dzień jest świetną okazją do pewnych podsumowań: co już dokładnie wiemy, co mieliśmy okazję zaobserwować oraz co wykryły czułe sprzęty stworzone przez człowieka na przestrzeni wielu lat analiz i badań Kosmosu.żródło: http://astronomia.media.pl/blog/swiatowy-dzien-kosmosu/
Jednym z najbardziej znanych pisarzy poruszających tematykę Kosmosu jest niewątpliwie Stanisław Lem.


W szkolnej bibliotece wypożyczysz, m.in.:
S. Lem, "SOLARIS".Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema, w której autor podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej - temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego Solaris po kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje.
S. Lem, "BAJKI ROBOTÓW".Dawno, dawno temu, gdzieś za Cieśniną Andromedzką żyli sobie Palibaba-intelektryk, Królewna Elektrina i robot Automateusz... Bajki robotów po raz pierwszy ukazały się w 1964 roku. Od tego czasu nieustannie bawią i zadziwiają swą oryginalnością. Lem, jak sugeruje już sam tytuł, połączył w tej książce światy na pozór sobie obce: baśniową akcję przeniósł w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i przede wszystkim obdarzone uczuciami maszyny. Powstał w ten sposób utwór wymykający się wszelkim klasyfikacjom, dzieło, które może być czytane przez młodszych czytelników, ale także przez wymagających miłośników fantastyki naukowej, skrzące się błyskotliwym humorem i arcyzabawną groteską.


S. Lem, "CYBERIADA".Nikt tak jak Lem w tej książce  nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii „naukowo-technicznej” z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.
S. Lem, "OBŁOK MAGELLANA".Obłok Magellana - główne dzieło fantastyki naukowej pierwszej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku - przez wiele lat nie był przez autora wznawiany, choć z punktu widzenia polityki nie tak wiele można mu zarzucić. Jeśli darujemy mu obowiązkowy dydaktyzm, pozostanie nadal lekturą budzącą żywe zainteresowanie, jako pierwsza tak szczegółowo - od strony techniki, a też i psychologii członków załogi - obmyślana historia kosmicznej przygody Kontaktu.


S. Lem, "CZŁOWIEK Z MARSA".Człowiek z Marsa to pierwsza, na wiele lat zapomniana powieść Lema. Jej tematem jest „wojna światów” toczona przez ludzi w hermetycznie zamkniętym laboratorium z przybyłym z Marsa cyborgiem. W warstwie odnoszącej się do techniki i technologii, a także na płaszczyźnie literackiej autor nawiązuje do klasyków gatunku, takich jak między innymi H.G. Wells. Książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem – dociekliwi czytelnicy odkryją tu wątki, które Lem podejmie w późniejszej twórczości.
S. Lem, "OPOWIEŚCI O PILOCIE PIRXIE".Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z herosa i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się znaleźć wyjście z opresji. Pirx dojrzewa z każdym kolejnym opowiadaniem. Razem z nim dojrzewają problemy, którym musi stawić czoła. Ale nie tylko to stanowi o wartości tych przygód - w każdym opowiadaniu pilot udowadnia, że człowiek ma szansę w konfrontacji z bezkresnym i zimnym kosmosem. Pilot Pirx pokazuje, że nasze słabości czasem mogą być naszą siłą.


26 maja -
DZIEŃ MATKI
Dzień Matki to święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata. Jego współczesna forma zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce święto to, wypadające 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.
Matka jest bodaj najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka, co przekłada się na jej znaczenie kulturowe. W literaturze motyw matki należy przez to do najstarszych. Jej miłość oraz poświęcenie dla dzieci często naznaczone jest ogromnym cierpieniem.  


Kliknij w dowolny bukiet i posłuchaj wiersza o matce:
Spotkanie z matką - Konstanty Ildefons Gałczyński  
Spotkanie z matką - Konstanty Ildefons Gałczyński
 
Serce matki - Władysław Bełza
 
Do mamy - Maria konopnicka
 
Mama - Anna Rudawcowa
 


9 czerwca-DZIEŃ PRZYJACIELA
"W cieniu Katynia",Stanisław Swianiewicz Stanisław Swianiewicz był jedynym spośród oficerów polskich internowanych w obozach sowieckich, któremu wypadło być w pobliżu lasu katyńskiego w czasie, gdy odbywała się tam egzekucja. 29.04.1940 r. wywieziono go z obozu w Kozielsku razem z grupą ok. 300 oficerów przeznaczonych do likwidacji. 30.04 rano na stacji Gniezdowo, gdzie miał miejsce wyładunek, porucznik Swianiewicz został odłączony z tej grupy i przewieziony do więzienia w Smoleńsku, a stamtąd w Moskwie na Łubiance. Autor opisuje szlaki, które poprzez boje kampanii wrześniowej doprowadziły go pod Katyń, a potem jego losy w więzieniach i łagrach sowieckich oraz pobyt w roku 1942 w polskiej ambasadzie w Kujbyszewie, gdy polskie czynniki zarówno wojskowe, jak i cywilne poszukiwały jakichkolwiek śladów po zaginionych 15 tysiącach polskich oficerów i policjantów, o których władze sowieckie odmawiały wszelkich informacji. Autor był wówczas jedynym człowiekiem, który wskazywał na właściwy ślad, którym należało iść, aby przeniknąć tajemnicę zaginionych oficerów..
Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie – i w tym sensie są oni dosłownie „straconym pokoleniem”. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci – wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.
Obecność przyjaciela w naszym życiu ma ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy przechodzisz przez trudne chwile, kiedy potrzebujesz wsparcia, rozmowy, zrozumienia od osoby, która to wszystko ofiaruje Ci bezinteresownie, a której możesz zaufać i być przy niej po prostu sobą. Nawet uczeni wciąż dopracowują i badają temat przyjaźni. Udowadniają, że ludzie, którzy mają co najmniej trzech przyjaciół nie chorują tak często jak ludzie, którzy nie mają ich wcale. Stąd wniosek, że szczera przyjaźń nie tylko pomaga człowiekowi, ale jej brak może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie i ogólne samopoczucie. Naukowcy nie bez powodu porównują samotność z wypaleniem ponad 10 papierosów w ciągu dnia. Dlatego nie sposób nie docenić wartości i roli, jaką pełni w naszym życiu przyjaciel.
A co literatura mówi na temat przyjaźni? Motyw ten znajdziemy w wielu utworach. Oto co warto przeczytać:
J.W.Goethe "Cierpienia młodego Wertera"Najsłynniejsze dzieło Goethego jest powieścią epistemologiczną, czyli powieścią w formie listów. Narracja składa się na chronologicznie ułożoną korespondencję do niejakiego Wilhelma – jedynego przyjaciela Wertera. Dzięki takiej formie autor mógł dokładniej oddać rys psychologiczny oraz wewnętrzne rozterki bohatera, zwierzającego się z uczuć bliskiej osobie. 


Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"Piękna powieść ukazująca niezwykłą przyjaźń między głównym bohaterem a lisem. Lis uczy chłopca, jak ważna jest w takiej relacji cierpliwość oraz wzajemna obecność. Prosi go, by codziennie przychodził na to samo miejsce, a on będzie na niego czekał i podchodził coraz bliżej. Dzięki temu wzajemnie się oswoją, stworzą więź. Uzmysławia mu też, jak cenna jest przyjaźń. Mimo iż z czasem przychodzi się rozstać i czuć z tego powodu smutek, warto jednak zostać oswojonym.
J.R.R. Tolkien  "Władca pierścieni" Książka opisuje piekną przyjaźń hobbita Sama towarzyszącemu Frodo Bagginsowi przez całą podróż do Góry Przeznaczenia. Przyjaciel nie opuszcza go do samego końca, wyrywając z sieci pajęczycy Szeloby. I niosąc go ku celowi, kiedy Powiernik Pierścienia opada z sił.


H. Sienkiewicz "Ogniem i mieczem" Pierwsza część słynnej Trylogii Sienkiewicza to jeden z najlepszych w polskiej literaturze przykładów motywu przyjaźni. Kompania złożona z Jana Skrzetuskiego, Michała Wołodyjowskiego, Onufrego Zagłoby i Longinusa Podbipięty wspierała się nawzajem w najróżniejszych perypetiach. Szlachcice mogli liczyć na siebie nawzajem, zarówno w czasie pokoju jak i wojny. Bezinteresowna pomoc, jaką okazywali Skrzetuskiemu podczas poszukiwań porwanej Heleny, budzi w czytelniku najszczerszą sympatię.
A. Kamiński "Kamienie na szaniec" Motyw przyjaźni pomiędzy Zośką, Alkiem i Rudym jest jednym z głównych wątków dzieła Aleksandra Kamińskiego. Chłopcy wzajemnie motywują się do rozwoju poprzez rywalizację i dyskusję. Stanowią dla siebie wzajemne wsparcie, które najlepiej okazali podczas Akcji pod Arsenałem. Kamiński obrazuje przyjaźń jako jedną z największych, najważniejszych sił w ludzkim życiu. Siłę, o którą można się oprzeć nawet w najgorszej sytuacji.


A. Mickiewicz "Przyjaciele" Wiersz opowiada historię dwóch przyjaciół: Mieszka i Leszka. Ich zażyłość była mocna do tego stopnia, że dzielili się nawet pojedynczym orzechem. Kiedy jednak w lesie zaatakował ich niedźwiedź, Mieszek uciekł na drzewo, nie oglądając się na Leszka. Morałem wiersza jest słynne: „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. 
R. Bratny "Kolumbowie"Powieść opowiadająca o czasach wojny i o pokoleniu młodych (tzw. Kolumbów), biorących w niej udział. Przyjaźń, oparta na honorze i gotowości poniesienia śmierci za drugą osobę (np. Jerzy ratuje Zygmunta przed ostrzałem niemieckim), jest niezbędna, by funkcjonować w grupie walczącej. Kryzysowa sytuacja zbliża młodych. Przyjaźń jest traktowana tutaj jako nic nadzwyczajnego, jako stan normalny, przez co stanowi tym bardziej wartościową siłę.
Źródło: https://poezja.org
Wyżej wymienione utwory znajdziesz w naszej bibliotece. ZAPRASZAMY!


Najbardziej przerażające thrillery oparte na faktach, czyli literatura w sam raz na wakacje
Opowieści ze świata zbrodni od zawsze inspirują czytelników, a wakacje to wspaniały czas, żeby sie trochę "pobać":)
R. Bloch "Psychoza". Zjawisko pod wspólnym szyldem »Psychoza« grupuje bowiem bardzo rozmaitą i rozległą materię, bo i autentyczne wydarzenia z kronik policyjnych, i postępy badań psychiatrycznych, i opis tych schorzeń w prasie kolorowej i brukowej, a także literaturę z psychopatycznym zabójcą w tle.inspiracją dla postaci głównego bohatera była historia mordercy Eda Geina zwanego Rzeźnikiem z Plainfield.


T. Harris "Milczenie owiec". Wspomniany wcześniej Ed Gein był również inspiracją dla powieści Thomasa Harrisa. Clarice Starling rozpoczyna staż w Sekcji Behawioralnej FBI, zajmującej się seryjnymi mordercami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem. Kobieta wdaje się z nim w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety, opowiada o sobie. Doktor Lecter, prawdziwy geniusz zła, manipuluje Clarice i poddaje ją osobliwej psychoanalizie. Młoda agentka wierzy, że dzięki bezbłędnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim zginie kolejna porwana. Jednak tylko Hannibal zna reguły tej makabrycznej gry, a nawet jej finał…
Kliknij i posłuchaj audiobooka


F.D. Goodman "Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa". Obłąkanie, choroba psychiczna, a może prawdziwe nawiedzenie demona? „Egzorcyzmy Emily Rose” to przerażająca historia, która łączy się z konwencją paranormalnego thrillera oraz horroru.W 1976 roku młoda Niemka Anneliese Michel została poddana serii egzorcyzmów. Problem wydawał się niezwykle poważny. Dziewczyna spożywała węgiel, wkładała głowę do muszli klozetowej, biegała nago po domu, opychała się pająkami i muchami, posługiwała dawnymi językami, a jej twarz potrafiła w sposób odrażający zmienić wygląd… Obrzędy prowadziło dwóch kapłanów Kościoła Katolickiego, którzy uznali, że Anneliese została opętana przez sześć demonów. W trakcie egzorcyzmów dziewczyna zmarła. Wkrótce potem jej rodzice, a także obaj księża stanęli przed sądem i zostali skazani za zabójstwo w wyniku zaniedbania… Sprawa Anneliese Michel do dziś budzi wiele wątpliwości, ale i napawa lękiem. Na jej podstawie powstał zarówno film dokumentalny pod tym samym tytułem, jak i film fabularny – Egzorcyzmy Emily Rose.
Kliknij i obejrzyj ekranizację powieści.


P. Benchley "Szczęki". Światowy bestseller, który za pośrednictwem ekranizacji w reżyserii Stevena Spielberga na stałe zagościł w kulturze popularnej. Powieść ta również traktuje o wydarzeniach, które faktycznie miały miejsce. Otóż w 1916 roku u wybrzeży New Jersey doszło do przerażającego ataku rekinów, na skutek którego zginęły aż 4 osoby, w tym dziecko, a jedna została ciężko ranna. Historia stała się podstawą przerażającej książki, która następnie zainspirowała filmowców do stworzenia prawdziwego potwora – źródła naturalnego niepokoju.       Martin Brody, szef policji w nadmorskiej miejscowości Amity, będzie musiał zmierzyć się z największym kryzysem w swojej karierze. W przybrzeżnych wodach pojawił się rekin – nieobliczalny władca podwodnego świata. Coraz więcej ofiar kończy tragicznie w szczękach bestii. Brody staje przed nie lada dylematem: zamknąć plaże, doprowadzając tym do ruiny mieszkańców Amity, którzy utrzymują się wyłącznie z sezonu turystycznego, czy ugiąć się pod naciskiem burmistrza, który z tajemniczych pobudek upiera się przy próbach wyciszenia całej sprawy? Brody wraz z ichtiologiem Mattem Hooperem i awanturniczym łowcą rekinów Quintem wyrusza w morze, by zapolować na żarłacza białego. Lecz po pierwszej konfrontacji z bestią na pełnym morzu okazuje się, że rekin jest jeszcze większy i żarłoczniejszy, niż przypuszczali.


T. Capote "Z zimną krwią". Powieść opisuje zbrodnię popełnioną przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Wydarzenie to zostało szczegółowo opisane, podobnie jak śledztwo, pościg za mordercami, proces i zachowanie przestępców w sądzie i więzieniu – aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawia godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła.
A. Christie "Morderstwo w Orient Ekspresie". Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Fakty wskazują, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie… Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych - każdy pasażer jest podejrzanyTa powieść również częściowo bazuje na prawdziwej historii. Okazuje się bowiem, że pewne wątki zawarte w fabule odnoszą się do porwania i zabójstwa jednego z pionierów lotnictwa, Karola Lindbergha.


Duchoturystyka na wakacje, czyli gdzie w Polsce szukać zjaw i upiorów?
„Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” to książka, która jest dowodem na to, że duchy są wszędzie, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć. Co więcej, w naszym kraju straszą nie tylko białe damy i rycerze, ale całe mnóstwo magicznych postaci z historiami typowymi dla swoich regionów. Jak wynika z badań „duchologicznych”, zjawy, czarownice, wampiry i inne nadprzyrodzone istoty występują w naszym kraju całkiem licznie – od Szczecina po Łańcut i od Wałbrzycha po Kętrzyn. Można je spotkać nie tylko w zamkach i pałacach, ale też w dawnym bunkrze, pod mostem, a nawet w windzie, nie mówiąc o jaskiniach i leśnych uroczyskach. „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” autorstwa Martyny Skibińskiej przybliża zarówno sławne nawiedzone miejsca (zamek Książ, Łysa Góra), jak i te mniej znane. Z lektury można dowiedzieć się, gdzie mieszkał król-pirat, a także, gdzie znajduje się jedyny w Polsce pomnik UFO i gdzie przesiaduje tajemniczy palący fajkę Chińczyk. Niesamowitym szlakiem legend i ciekawostek historycznych czytelników prowadzą pełne czarnego humoru ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Książka jest także zbiorem praktycznych porad, np. jak przygotować się na spotkanie z upiorem, a czego absolutnie nie powinniśmy robić, gdy go spotkamy.
https://audycjekulturalne.pl/duchoturystyka/


Kącik pisarzy szczecińskich, czyli książkowe must have
Przemysław Kowalewski"Kozioł"
Rok 1957. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa, które miało miejsce we wrześniu 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.


ŹRÓDŁO: https://www.empik.com/on-brzezinska-diana,p1261738541,ksiazka-p
Kliknij i posłuchaj autora, co ma do powiedzenia na temat tej powieści


Baza stron edukacyjnych biblioteki szkolnej cz. 9 język polski
W naszej "Bazie stron edukacyjnych" znajduje się wiele ciekawych stron dotyczących nauki przedmiotów. W tym numerze chciałabym Wam przedstawić strony dotyczące języka polskiego.


Kliknij i przenieś się do bazy


Kalendarium literackie
1 maja 1923r. urodził się Joseph Heller
Amerykański pisarz, który zyskał sławę dzięki powieści Paragraf 22.Prace nad powieścią rozpoczął w 1953r.  Ta groteskowa powieść ukazała się w 1961 i zdobyła ogromną popularność (10 milionów sprzedanych egzemplarzy). Wkrótce Heller został wykładowcą pisarstwa i dramatopisarstwa na Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Pensylwanii. Napisał też kilka innych książek, jednak nie zostały one tak dobrze odebrane jak Paragraf 22. Akcja tej powieści rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej. Jej głównym bohaterem jest amerykański bombardier Yossarian, stacjonujący wraz ze swoją jednostką we Włoszech. Książka ukazuje w groteskowy sposób bezsens i absurdy współczesnej wojny, prywatę i chęć awansu dowódców kosztem życia młodych pilotów. Inne znane jego powieści to: "Co się stało", "Gold jak złoto", "Bóg wie", "Nanaluj to".


Po książkę zapraszamy do biblioteki
Kliknij i posłuchaj fragmentu powieści


5 czerwca -ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODOWISKA
Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. Konferencja ta doprowadziła do ustanowienia programu ONZ dedykowanego środowisku naturalnemu człowieka. jest to Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Kliknij i obejrzyj przepiękny film o naszych polskich lasach. Film został zrealizowany przez Lasy Państwowe.
Światowy Dzień Środowiska jest świętem na rzecz ochrony środowiska. Obchodzimy je, aby promować wiedzę na temat zagrożeń i problemów, z jakimi zmaga się nasze środowisko naturalne oraz przeciwdziałania tym problemom. Światowy Dzień Środowiska jest najważniejszym wydarzeniem na rzecz środowiska naturalnego na świecie. 


Biblioteka "Galeria książki" w Oświęcimiu
Czytelnia szkolna poleca artykuły:
"Zatrucie Odry" Chemia w Szkole nr 5/2022r.
Krzysztof Trojan: "Globalny kryzys śmieciowy", Geografia w Szkole nr 5/2020r.
Piotr Tryjanowski , Piotr Przyłucki: "Morświny – interesujące i zagrożone ssaki morskie", Biologia w Szkole nr 3/2021r.
Józef Szewczyk: "Kto emituje gazy cieplarniane?", Geografia w Szkole nr 2/2021r.
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI!


Ekranizacje znanych
książek
Kształt wody - film na podstawie bestsellerowej książki Guillerma del Toro i daniela Krausa.  
Silos
Film na podstawie powieści Hugh Howey pod tym samym tytułem
W przyszłości, gdy Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, przetrwać zdołała ledwie garstka ludzi, zamieszkujących gigantyczny podziemny silos. Odcięci od świata zewnętrznego, wiodą życie pełne nakazów i zakazów, sekretów i kłamstw. By przeżyć, muszą ściśle przestrzegać pewnych zasad. Niektórzy jednak się na to nie godzą. Ci stanowią największe zagrożenie – mają czelność marzyć i śnić, zarażać innych swoim optymizmem. Czeka ich prosta i zabójcza kara: zostaną wypuszczeni na zewnątrz. Jules jest jedną z takich osób. Być może już ostatnią.


* reżyseria: Morten Tyldum, David Semel * scenariusz: Graham Yost, Hugh Howey * gatunek: dramat * produkcja: USA * premiera: 5 maja 2023
Kliknij i obejrzyj zwiastun


Ciekawe strony które warto znać
NaukowoTV – jest to kanał na Youtube prowadzony przez Krzysztofa Poznańskiego. Poruszane są na nim wątki związane głównie z paleontologią, geografią i astronomią. Ostatnimi czasy autor rozpoczął bardzo ciekawą serię, w której walczy z pseudonauką i rozprawia się z powszechnie występującymi mitami.
SMAKKSIAZKI.PL
Oto, co mówi o sobie autor bloga: "Książki wyssałem z mlekiem matki - gdy była w ciąży, pracowała w bibliotece. Potem poszło już z górki, czytam prawie zawsze i prawie wszędzie. Przez 10 lat pracowałem jako researcher i reporter telewizyjny. Strajki górników, dziury w drodze, karambole i pożary - to była moja codzienność. Od 2015 roku moim zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizowaliśmy pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii - Viralowe Targi Książki. Rok później zostałem nagrodzony przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w Internecie, docenił mnie także portal granice.pl, który umieścił smakksiazki.pl w TOP 10 influencerów książkowych. Jestem także dumnym Ambasadorem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie."
Kliknij w logo i przenieś się na bloga


Szkolna czytelnia poleca
Strach się bać, czyli chemia śmierci
Z artykułu dowiesz się również: *  jakie są biochemiczne podstawy     strachu, *  co się dzieje w naszym ciele, gdy     się boimy, *  co to są hormony stresu, jaką     mają budowę i właściwości, *  jaki wpływ ma strach na proces     uczenia się, *  poznasz kilka przykładów      „stresowych”
Strach jest jednym z najbardziej podstawowych i wszechobecnych odczuć ludzkich. W życiu codziennym, w szkole, strach może wpływać na nasze działania, decyzje i procesy poznawcze. Jeśli chcesz zagłębić się w fascynujący świat biochemicznych reakcji, które stoją za tym złożonym uczuciem, koniecznie sięgnij po artykuł Aleksandry Kani pt.: „Chemia strachu”  w nr 1/2024 Chemii w Szkole.


Wdarzenia kulturalne w Szczecinie, czyli co warto obejrzeć?
Kliknij i dowiedz sie więcej
Konferencja Inny Świat - młodzież o depresj
Fundacja Klub Młodego Ekologa zaprasza do udziału w konferencji poświęconej zjawisku depresji.  Depresja w naszym społeczeństwie jest postrzegana najczęściej jako efekt pandemii, intensywnego trybu życia. Na konferencji spróbujemy obalić ten mit (a przynajmniej znacząco go podważyć). Naszym zdaniem w medialnym zgiełku codzienności gubimy praprzyczynę obecnego wzrostu zaburzeń psychicznych jakim jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Gdzieś umyka nam wszystkim fakt, że za nasze zdrowie (w tym psychiczne) odpowiada prawidłowa gospodarka hormonalna ludzkiego organizmu. 


Kącik kulinarny - poleca słodkie co nieco, które umili czytanie każdej książki
300 g mąki 150 ml miodu 1 jajko 50 g cukru pudru 60 g masła 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 łyżeczki przyprawy do pierników (mieszanki kardamonu, anyżu, cynamonu i mielonych goździków) 1 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej 1 łyżeczka gorzkiego kakao mąka do podsypywania stolnicy dekoracje do pierników: posypka, pisaki, barwniki do lukru, wiórki czekoladowe
źródło:https://haps.pl/Haps/7,167251,27641166,szarlotka-w-sloiku-czyli-genialny-patent-na-zgrabny-deserek.html
Jogurtowa ambrozja
Składniki: * Kisiel o smaku cytrynowym - 1 opak, * galaretka owoce leśne (lub inna) - 2 opak. * jogurt grecki - 400g, * masło - 50g, * woda - 1/3 szkl. * cukier - 1/2 szkl., * cytryna - 1 szt.. * serek homogenizowany waniliowy  - 10 łyżek.
Galaretki rozpuścić w 2 szklankach gorącej wody, ostudzić. Jak zaczną tężeć, wymieszać je z jogurtem greckim i rozlać do pucharków. Do garnka przełożyć palmę, dodać do niej wodę i brązowy cukier, zagotować na małym ogniu. Dodać do tego sok wyciśnięty z całej cytryny, wsypać kisiel w proszku, dokładnie wymieszać i chwilkę gotować do zgęstnienia. Masę ostudzić. Dodać do niej serek waniliowy i dokładnie wymieszać. Masę rozłożyć na masie z jogurtem greckim. Można dowolnie udekorować.
https://tiny.pl/drs1m


Bibliografia
Kliknij i śledź wydarzenia naszej biblioteki  oraz odwiedź nas na naszej stronie:
Kontakt: j.nicka@lo2.szczecin.pl
Jeśli chcesz coś opublikować, np. swój wiersz, opowiadanie, artykuł, zdjęcie lub inną swoją pracę, napisz:
biblioteka2lo.cba.pl


https://besty.pl/tag/biblioteka


CONTACT
Telephone NumberStreet No. ZIP-Code City support@magglance.com www.magglance.com