We do ship to other countries. We have not decided on pricing yet. Please contact us under support@magglance.com for an individual offer.
Your document has been saved successfully.
Are you sure, you want to order the items in your shopping cart with the commitment to buy?
The PDF document you imported did not have the optimum format. To ensure optimal printing results, the PDF needs to be created in a format of 21.6 cm x 30.3 cm to avoid (small) white unprinted edges.
Do you want to print the magazine anyway?
Your order was successful. The invoice has been sent to you by email. You can also view your invoice in your order listing.
Your eMagazine is now also visible in your internal profile in the magazine overview.
The delivery time depends on the order volume and the order situation. In general, the below mentioned delivery times are adhered to, but please do understand that there may be discrepancies in rare cases. We recommend to consider sufficient extra time.
Shipping
Number of working days
normal (?)
about 5-10
quickly (?)
2-4
lightning (?)
1-3
Contact us for the expected delivery date. Large offers or shipping in countries outside of Germany can deviate from the upper delivery duration.
To print the magazine you must be logged in. If you are not a member yet, you can register for free.
Embed your created magazines on your website. Copy the script below and paste it on to your HTML code:
Dwumiesięcznik biblioteki szkolnej
II LO w Szczecinie
5/2024
Bibliozetka
recenzje
listopad/grudzień
Co między regałami piszczy, czyli co słychać w bibliotece szkolnej
Akcja CZYTAJ.PL - po raz kolejny w naszej bibliotece
Jak co roku w listopadzie Pobożniak uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „ Czytaj.pl” krakowskiego Instytutu Książki. Tematem tegorocznej edycji jest „Magia czytania”, którą reklamuje na parterze szkoły manekin Vanessa. By za darmo czytać EBOOKI i AUDIOBOOKI wystarczy pobrać darmową aplikację Woblink i zeskanować kod QR z plakatów dostępnych na terenie szkoły, na fb biblioteki (Biblioteka II LO im. Mieszka I w Szczecinie) oraz na stronie szkoły. Zaprasza ambasadorka akcji Ewa Smólska.
W bibliotece szkolnej można obejrzeć przepiękne, kunsztownie i z wielkim artyzmem wykonane prace kaligraficzne oraz akwarele Konrada Maślanki ucznia klasy czwartej. Konrad w czerwcu 2024 r. zdobył tytuł tytuł laureata w VII Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym "Piórem i Pazurem" im. Janusza Korzeniowskiego. Opiekun merytoryczny p. Ewa Smólska zaprasza na wystawę, która prezentuje sztukę starannego i pięknego pisania, która jest tak długa jak historia pisania. Wymaga cierpliwości i staranności. Wykonanie ozdobnego napisu często zajmuje wiele godzin. Druga z pasji Konrada, malarstwo, w którym dominują kwiatowe motywy akwarelowe również wymaga wprawnej ręki, talentu i czasu.
Konrad i jego nagrodzona praca
Kaligrafia i akwarele
1 listopada -
DZIEŃ FRAZESU
Historia Dnia Frazesu sięga czasów starożytnych. Już wówczas ludzie korzystali z powtarzalnych i chwytliwych wyrażeń, aby przekazać swoje myśli w sposób łatwo zapadający w pamięć. Frazy były szczególnie popularne w literaturze, teatrze i filmie. W dzisiejszych czasach frazy pełnią ważną rolę w kulturze masowej. Znane cytaty często stają się niemal mitycznymi, ikonicznymi kawałkami kultury. Przykładami mogą być takie frazy jak: "May the force be with you" z serii filmowej Star Wars, "I"ll be back" znane z filmów z Arnoldem Schwarzeneggerem czy "To be or not to be" z sztuki Hamlet Williama Shakespeare"a. Dzień Frazesu daje ludziom okazję, aby podzielić się swoimi ulubionymi frazami z innymi, świętować kreatywność i dowcip w języku oraz docenić wpływ fraz na kulturę. Ludzie mogą publikować swoje ulubione cytaty na mediach społecznościowych, organizować konkursy na najlepszą frazę lub po prostu cieszyć się z możliwości podzielania się z innymi swoją miłością do słów.
Kliknij w książkę i posłuchaj fragmentu powieści
Frazes może się pojawić w trzech różnych kontekstach: 1 Sformułowanie pozbawione oryginalnych treści, wyrażenie truistyczne. 2 Szablonowe połączenie wyrazów. 3 Dawniej: zdanie, zwrot, wyrażenie.Popularne połączenia słowa frazes: oklepany frazes pusty frazes wyświechtany frazes górnolotny frazes pełen frazesów usta pełne frazesów
Kliknij i posłuchaj
15 listopada -
ŚWIATOWY DZIEŃ FEMINISTEK
Feministki i feminiści zabiegają o równouprawnienie, wolność, godność i szacunek. Walczą z seksizmem, przemocą ze względu na płeć, opresją oraz nierównównością społeczną, ekonomiczną i polityczną. Światowy Dzień Feministek to święto ludzi świadomych, wolnych, postępowych, reagujących na niesprawiedliwość i krzywdę innych.
Motyw emancypacji/feminizmu w literaturze Emancypacja to dążenie kobiet do samodzielności, niezależności. Postacie silnych, niedających się dominować niewiast spotkać możemy już w starożytności. Intelektualiści często podnosili też temat zrównania praw mężczyzn i kobiet. Największą popularnością temat emancypacji cieszył się jednak w pozytywizmie. Pisali o tym choćby Bolesław Prus i Eliza Orzeszkowa. Był to jeden z czołowych postulatów epoki.
Lalka - B. Prus. Powieść Prusa podejmuje temat emancypacji kobiet poprzez postać Heleny Stawskiej. Ta piękna, wykształcona i pracowita kobieta została pozostawiona bez środków do życia. Jej mąż zaginął, co zmusza ją do utrzymywania rodziny. Zarabia na życie ucząc haftu, gry na fortepianie i języka angielskiego. Helenę Stawską trudno nazwać prawdziwą emancypantką. Jest raczej silną kobietą, którą sytuacja życiowa zmusiła do ogromnych poświęceń. Jej los, szczególnie opuszczenie przez męża i problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy pokazują jednak, jak ważny był pozytywistyczny postulat emancypacji kobiet.
Marta - E. Orzeszkowa. Po ukazaniu się powieści w 1873 r. Orzeszkowa odniosła niebywały sukces w kraju i za granicą i stała się ważną postacią ruchu emancypacyjnego. Tak pisała o swoim sukcesie: Gdy Marta wyszła w świat, wielki ruch stał się między niewiastami. Po raz pierwszy zaczęłam otrzymywać listy od nieznajomych, w których kobiety różnych położeń towarzyskich, zajęć i wieków dziękowały mi za tę książkę, prosiły o rady, wypowiadały różne swoje zamiary i entuzjazmy, którymi je ta książka natchnęła. Było podobno wiele takich, które czytając ją zalewały się łzami, uczuwały wielką trwogę przed przyszłością, rzucały się do nauki i pracy.
Siłaczka - S. Żeromski. Nowela podejmuje temat pozytywistycznych ideałów pracy u podstaw. Tytułowa bohaterka poświęca się idei szerzenia oświaty wśród wiejskich dzieci. Płaci za to najwyższą możliwą cenę. Chociaż nie jest, ściśle rzecz biorąc emancypantką, reprezentuje silną i przepełnioną ideałami postać kobiecą. Jej heroiczna postawa zostaje tym mocniej zaakcentowana poprzez skonfrontowanie z losami doktora Pawła Obareckiego - kolegi bohaterki i dawnego idealisty, który ostatecznie poddaje się konformizmowi. Stanisława Bozowska poświęca własne życie ideom pozytywistycznym. Uczy na wsi chłopskie dzieci, cierpiąc przy tym biedę i wszelkie niewygody. Pisze dla nich nawet podręcznik do nauki fizyki. Ostatecznie, wyczerpana idealistka umiera na tyfus.
Mistrz i Małgorzata - M. Bułhakow. Małgorzata to kobieta silna, niezależna i gotowa walczyć o swoje. Kiedy jej miłość zostaje zagrożona, szybko przejmuje inicjatywę, nawet jeżeli oznacza to paktowanie z samym diabłem. Kobieta pozornie nie ma żadnych trosk. W porewolucyjnej Moskwie żyje stosunkowo wygodnie, jako żona bogatego człowieka. W rzeczywistości nie jest jednak szczęśliwa. Zmienia się to dopiero po spotkaniu Mistrza - jego prawdziwej miłości. Dla swojego ukochanego Małgorzata jest w stanie poświęcić wszystko i wspiąć się na wyżyny bohaterstwa. Wchodząc w pakt z Wolandem, zostaje nawet czarownicą. Dzięki temu ratuje Mistrza i mści się na wszystkich, którzy skrzywdzili jej kochanka.
Emancypantki - B. Prus. Przebywające na pensji pani Latter dziewczęta to emancypantki. Prym wiedzie wśród nic nauczycielka Howard. Bohaterki muszą się zmagać z wieloma przeciwnościami losu.
Rok 1984 - G. Orwell. Julia, kochanka głównego bohatera, nienawidzi systemu. Buntuje się przeciwko niemu, ponieważ kocha wolność i niezależność. Potrafi zarazem sprytnie radzić sobie w jego cieniu, choćby zdobywając drogie produkty żywnościowe
Szewcy - S. Witkiewicz. Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka emanuje potężną siłą seksualną. Dzięki temu potrafi oddziaływać na mężczyzn pokroju Scurvy'ego. W jednej z ostatnich scen proklamuje powstanie matriarchatu. Zostaje uciszona przez Hiper-Robociarza.
Obchody mają na celu wykazanie znaczenia filozofii i zachęcenie społeczeństwa (zwłaszcza młodzieży) do zainteresowania się filozofią. Mają również zachęcić do krytycznego myślenia i debaty filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz poprawić komunikację i współpracę między filozofami i naukowcami. Święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2002r.
Kliknij i posłuchaj cyklu wykładów prof. Artura Andrzejuka na temat filozofii
Co to jest filozofia? Najprościej: obejmuje te krytyczne rozważania, które nie są oparte na wierze i nie należą do żadnej z nauk formalnych ani empirycznych. Jest systematyczną refleksję nad podstawowymi problemami i ideami, dążącą do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata
Szkolna biblioteka poleca powieści filozoficzne:
Podróż ludzi Księgi - O. Tokarczuk. Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę. Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości. Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?
Kliknij i posłuchaj fragmentu powieści
Świat Zofii - J. Gaarder. Jest to powieść o czternastoletniej Zofii Amundsen, która podążając śladami największych uczonych Europy – Platona, Sokratesa i Heideggera – odkrywa nie tylko piękno i prostotę filozoficznych nauk, ale przede wszystkim dociera do głębin własnej duszy. Tam znajduje niezwykły i zupełnie niespodziewany skarb...
Portret Doriana Graya - O. Wilde. Napisana w zachwycającym stylu jedyna powieść Oscara Wilde’a. Historia młodzieńca, który sprzedał duszę w zamian za wieczną młodość i piękno. Gdy spotyka na swej drodze cynicznego bywalca salonów Henryka, znajomość ta nie pozostaje bez wpływu na jego niewinną duszę. A kiedy urzeczony urodą chłopca malarz Bazyli Hallward maluje jego portret, Dorian wyraża życzenie, by na zawsze zachować piękno, jakie uchwycił portrecista. Od tej chwili każdy występek, każdy grzech, który wyrządza bliźnim, znajduje odzwierciedlenie w obrazie, sam Dorian jednak zachowuje niczym nieskażoną urodę. By zaspokoić własne potrzeby, bez skrupułów zaczyna ranić innych.
Zapraszamy do wypożyczalni!
Uczta - Platon. Klasyczne dzieło Platona,jednego z najsłynniejszych filozofów starożytnej Grecji, ucznia Sokratesa, nauczyciela Arystotelesa. Autor przedstawia w nim przyjacielski konkurs przemówień wygłoszonych przez grupę wybitnych intelektualistów uczestniczących w uczcie. Każdy z nich wygłasza mowę pochwalną Erosa, boga miłości.
Siddhartha - H. Hesse. Niezapomniana powieść o inspirującej duchowej podróży jest wyrazem fascynacji noblisty Hermana Hessego orientalnymi Indiami. Młody Siddhartha próbuje nadać wartość swoim życiowym doświadczeniom, podejmując wysiłki pogodzenia kontemplacyjnych skłonności i cielesnych potrzeb. Porzuca dom rodzinny w poszukiwaniu spełnienia, jednak zdaje się nie odnajdywać go ani w ramionach pięknej kurtyzany, ani w otoczeniu kupieckiego bogactwa. Czy trud poszukiwania wewnętrznego spokoju doprowadzi go w końcu do osiągnięcia prawdziwej, uniwersalnej mądrości? Mistrzowska prostota i urzekające piękno języka sprawiają, że ta wyjątkowa historia od lat pozostawia niezatarte wrażanie na czytelnikach sięgających do najlepszych dzieł klasyki literatury światowej.
Książki ze Świętami w tlepoleca biblioteka szkolna
Morderstwo w Boże Narodzenie, Agatha Christie.Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza rodzinę. Spotkanie jest nietypowe, gdyż Lee niemal nie utrzymywał z dziećmi kontaktów. Mało przyjemnej atmosfery nie poprawia pojawienie się uchodzącego za czarną owcę syna, a tym bardziej wnuczki, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurych nastrojach podsycanych pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera. Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka - okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…
Dom sióstr, Charlotte Link.Mrożący krew w żyłach kryminał, płomienny romans i wciągająca bez reszty saga rodzinna. Barbara i Ralph przybywają do samotnego domu w Yorkshire, by spędzić tam idylliczne święta, w spokoju uczcić urodziny Ralpha i ratować małżeństwo. Nie spodziewają się, że dwutygodniowy wypoczynek zmieni się wkrótce w koszmar. Szalejąca śnieżyca uszkadza sieci telefoniczne, zrywa linie energetyczne, zasypuje drogi. Barbara i Ralph zostają odcięci od świata - w lodowato zimnym domu bez prądu i jedzenia. Przeszukując stare domostwo w nadziei znalezienia czegokolwiek, co umożliwiłoby im przetrwanie, Barbara trafia na stare zapiski przedstawiające pełną dramatów i nienawiści, miłości i zdrady, historię rodziny Grayów, na której mocno zaważyły dwie wojny światowe. Czytając wyznania ostatniej właścicielki Westhill House, Barbara poznaje mroczną, skrywaną przez lata za zasłoną milczenia tajemnicę stojącego na pustkowiu domu. Tajemnicę, która ściągnie na nią ogromne niebezpieczeństwo i radykalnie zmieni jej życie…
Zdążyć przed pierwszą gwiazdką, Katarzyna Grochola.Katarzyna Grochola przedstawia trzy krótkie opowiadania o miłości, przyjaźni, szczęści. Wszystkie przeplatana wątpliwościami i niepewnością. Bohaterowie poszukują sensu życia, nie zdając sobie sprawy z tego, że być może to jedyne i wyczekane szczęście stoi tuz za drzwiami…Tak, aby zdążyć przed pierwszą gwiazdką
Opowieść wigilijna, Charles Dickens. Ebenezer Scrooge nie lubi ludzi, nie znosi świąt, gardzi radością i dba jedynie o własny interes, który przynosi pieniądze. Nie ma wszak nic cenniejszego niż majątek! Scrooge wierzy w to święcie, aż do pewnego wigilijnego wieczoru, kiedy to skąpca i samotnika odwiedzają kolejno: Duch Marleya – byłego wspólnika, Duch Świąt Obecnych, Duch Świąt Minionych oraz Duch Świąt Przyszłych. Ta noc odmieni Scrooge’a na zawsze, a i w waszych sercach rozpali nadzieję i wiarę. Przeczytajcie, obejrzyjcie, a uwierzycie na nowo w Ducha Świąt Bożego Narodzenia!
Spotkanie z matką - Konstanty Ildefons Gałczyński
Wieści, William Wharton. W starym młynie pięknie położonym w dolinie Morvandeau we Francji Will Kelly i jego żona Loretta przygotowują się do spędzenia świąt Bożego Narodzenia ze swymi dawno nie widzianymi dziećmi. Za pomocą gałązek ostrokrzewu, choinki i bożonarodzeniowych pierników Will próbuje wyczarować magiczną atmosferę świąt, jednak w sercu czuje niepokój. Dzieci dorosły, losy rzuciły je w różne strony świata. Małżeństwo Willa i Loretty także przechodzi trudne chwile. Czy rodzina Kellych znajdzie spokój i radość przy wigilijnym stole?.
Zapraszamy do wypożyczalni!
Kącik pisarzy szczecińskich, czyli książkowe must have
Marek Stelar"Ptasznik"
LAUREAT NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU 2023 ROKU! Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie zniszczyło wszystko i zmieniło go bezpowrotnie. Gdy już poukładał sobie życie na nowo, dociera do niego wiadomość, że w katastrofie śmigłowca ginie jego niewidziany od tamtej pory ojciec, a niedługo potem znajduje pływające w wodzie ciało zastrzelonej kobiety. Nękany przez Miszę, dawnego współwięźnia i we współpracy z komisarz Iwoną Banach z CBŚP, Vogel idzie śladem ojca uwikłanego w ciemne interesy. Tropy wiodą go do Niemiec, skąd pochodzi część jego rodziny i prowadzą do tajemniczej kasety VHS: nagrany na niej krótki film jest kluczem do zrozumienia wszystkiego.
Baza stron edukacyjnych biblioteki szkolnej cz. 10 Chemia
W tej rubryce przedstawiam Wam Bazę stron edukacyjnych biblioteki szkolnej (cała baza dostępna na stronie biblioteki). W bazie tej znajduje się zbiór ponad 1200 ciekawych stron przydatnych w procesie nauki i nauczania. Są to strony popularnonaukowe, blogi, vlogi, strony bibliotek cyfrowych, repozytoriów czy aplikacje na smartfona. W każdym numerze przedstawione są propozycje z innego działu.
W tym numerze chciałabym Wam przedstawić strony wspomagające naukę chemii. Stron tych jest 14, a oto niektóre z nich (wystarczy kliknąć w logo):.
Kurs maturalny chemia
Chemia - liceum
Chemia - liceum
Kliknijw logo, jeśli chcesz zapoznać się z całą bazą
Kalendarium literackie
18 listopada 1939r. urodziła się Margaret Atwood
Kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000 i 2019, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.W swojej twórczości dotyka tematyki feministycznej. Utwory osadza często w realiach kanadyjskich. Ma na swoim koncie kilka zbiorów poezji, książki dla dzieci, eseje. Jej najbardziej znany utwór to antyutopijna powieść Opowieść podręcznej (1985). Książka ta została sfilmowana w 1990 przez Volkera Schlöndorffa według scenariusza Harolda Pintera, a w 2017 Bruce Miller nakręcił serial telewizyjny na jej podstawie. Kontynuacja Opowieści podręcznej – Testamenty zdobyła Nagrodę Bookera w 2019. Inna popularna powieść Atwood to Ślepy zabójca (2000), wyróżniona prestiżową Nagrodą Bookera.
Kliknij w okładkę i posłuchaj fragmentu powieści
13 grudnia -DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO
41 lat temu, 13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jego wprowadzenie miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu w PRL. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia 1981 r. przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia Polskie Radio i Telewizja Polska emitowały od rana wystąpienie przewodniczącego WRON gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a na ulicach pojawiły się wojsko, milicja i czołgi. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono prawie 5 tys. osób; łącznie internowano 10 tys. osób. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w różnych działaniach wzięło udział 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 tys. samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.Czytaj więcej: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,15210,13-grudnia-dzien-pamieci-ofiar-stanu-wojennego.html
Kliknij i obejrzyj film na temat stanu wojennego
Biblioteka "Galeria książki" w Oświęcimiu
Czytelnia szkolna poleca artykuły:
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI!
Ciężar pamięci narodowej. Spojrzenie po 20 latach, Mówią Wieki nr 3/2003
Peerelowski trójkąt bermudzki,Focus Historia nr 6/2021
Jak Polacy stany nadzwyczajne stosowali, Mówią Wieki nr 1/2021
Ekranizacje znanych
książek
Kształt wody - film na podstawie bestsellerowej książki Guillerma del Toro i daniela Krausa.
Sto lat samotności
Film na podstawie powieści Gabriela Garcíi Marqueza pod tym samym tytułem
„Sto lat samotności” to powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Márqueza, uważana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej.Opowiada historię rodziny Buendía. Głównym bohaterem jest José Arcadio Buendía, który w dżungli zakłada fikcyjne miasteczko o nazwie Macondo, pragnąc stworzyć doskonałe społeczeństwo. W książce zapoznajemy się losami jego rodziny – nie tylko z jej sukcesami, lecz także licznymi tragediami. Jakie główne motywy zawarł w powieści autor? Pisarz skupił się na miłości, wojnie, polityce, historii, mitologii i religii. Nie zabrakło także krytycznego spojrzenia na historyczne i społeczne zjawiska, które miały miejsce w Kolumbii oraz całej Ameryce Łacińskiej.
* reżyseria: Alex Garcia Lopez i Laura Mora Ortega * scenariusz: José Rivera, Natalia Santa, Camila Brugés, María Camila Arias i Albatrós González * gatunek: dramat * produkcja: Kolumbia * premiera: grudzień 2024
Kliknij i obejrzyj zwiastun
Ciekawe strony które warto znać
NaukowoTV – jest to kanał na Youtube prowadzony przez Krzysztofa Poznańskiego. Poruszane są na nim wątki związane głównie z paleontologią, geografią i astronomią. Ostatnimi czasy autor rozpoczął bardzo ciekawą serię, w której walczy z pseudonauką i rozprawia się z powszechnie występującymi mitami.
Krytycznym okiem
Absolwent filologii polskiej UJ oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UJ; niezależny recenzent; juror konkursu literackiego Wydawnictwa Znak "To się musi POWIEŚĆ". Strona z recenzjami „Krytycznym okiem” to marka, której zaufały już takie polskie wydawnictwa jak Wydawnictwo Literackie, Karakter, Dobra Literatura, AMEA, JanKa, MUZA, Sine Qua Non, Lambook, FORMA, Prószyński i S-ka, W.A.B., Toczka, Znak, Dowody na Istnienie, Książkowe Klimaty czy Jirafa Roja; kilkuset pozycjom wydanym w tych oficynach Jarosław Czechowicz patronował medialnie. Autor ponad dwóch tysięcy omówień współczesnej prozy polskiej i światowej
Kliknij w logo i przenieś się na bloga
Blog krytycznoliteracki Jarosława Czechowicza
Szkolna czytelnia poleca
Sekta czy korporacja?
Większość sekt funkcjonuje na zasadzie świetnie zorganizowanych korporacji. Panuje w nich system feudalny z opływającym w luksusy szaleńcem u władzy. Jeśli chcesz się dowiedzieć czym są sekty i w jaki sposób funkcjonują przeczytaj artykuł Kamila Nadolskiego pt.: „Kultowe zyski” w „Wiedzy i Życiu” nr 10/2024
Z artykułu dowiesz się również:
* Jak funkcjonują sekty, * w jaki sposób manipuluje się członkami sekty, * jak wygląda codzienne życie w sekcie, * kim byli najbardziej znani przywódcy sekt, * czy przynależność do jakiejkolwiek sekty może być niebezpieczne, * co mówią badania na temat sekt.
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI!
Wdarzenia kulturalne w Szczecinie, czyli co warto obejrzeć, w czym warto wziąć udział
Japan Fest 2024
Japan Fest jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, organizowanym w Szczecinie od 2008 roku i poświęconym szeroko rozumianej kulturze i historii Japonii. Co roku różni specjaliści i pasjonaci wspólnie tworzą bogaty program, aby przybliżyć słuchaczom tajniki orientalnej sztuki, tamtejsze zwyczaje i najnowsze trendy społeczne. Podczas tegorocznego wydarzenia nie zabraknie pokazów, warsztatów, koncertów, czy prelekcji oraz spotkań z ludźmi, którzy Japonię znają od podszewki. Coś dla siebie znajdą także zwolennicy zajęć manualnych, dla których przygotowano tematyczne warsztaty.
Kliknij i dowiedz się więcej
Kącik kulinarny - poleca słodkie co nieco, które umili czytanie każdej książki
300 g mąki 150 ml miodu 1 jajko 50 g cukru pudru 60 g masła 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 łyżeczki przyprawy do pierników (mieszanki kardamonu, anyżu, cynamonu i mielonych goździków) 1 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej 1 łyżeczka gorzkiego kakao mąka do podsypywania stolnicy dekoracje do pierników: posypka, pisaki, barwniki do lukru, wiórki czekoladowe
Jabłka wydrążyć (tak, aby w środku jabłek był otworek), obrać, pokroić na 0,5 cm plasterki. W misce umieścić mąkę, mleko, jajka, cukry i olej. Zmiksować do połączenia i powstania gładkiego, bezgrudkowego ciasta nieco bardziej gęstego niż naleśnikowe (w razie konieczności można dodać 3 łyżki mąki). Na patelni rozgrzać kilka łyżek oleju. Plasterki jabłek zanurzać w cieście i smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Odłożyć na papierowy ręczniczek do odcieknięcia a następnie posypać/obtoczyć cukrem z cynamonem.