We do ship to other countries. We have not decided on pricing yet. Please contact us under support@magglance.com for an individual offer.
Your document has been saved successfully.
Are you sure, you want to order the items in your shopping cart with the commitment to buy?
The PDF document you imported did not have the optimum format. To ensure optimal printing results, the PDF needs to be created in a format of 21.6 cm x 30.3 cm to avoid (small) white unprinted edges.
Do you want to print the magazine anyway?
Your order was successful. The invoice has been sent to you by email. You can also view your invoice in your order listing.
Your eMagazine is now also visible in your internal profile in the magazine overview.
The delivery time depends on the order volume and the order situation. In general, the below mentioned delivery times are adhered to, but please do understand that there may be discrepancies in rare cases. We recommend to consider sufficient extra time.
Shipping
Number of working days
normal (?)
about 5-10
quickly (?)
2-4
lightning (?)
1-3
Contact us for the expected delivery date. Large offers or shipping in countries outside of Germany can deviate from the upper delivery duration.
To print the magazine you must be logged in. If you are not a member yet, you can register for free.
Embed your created magazines on your website. Copy the script below and paste it on to your HTML code:
Szkolne Zwierciadło
Szkoła Podstawowa im. S.F. Klonowicza w Sulmierzycach
W tym numerze
Dzień Edukacji Narodowej…2
Niepodległa!...........................2
Wszystkich Świętych……….3
Światowy Dzień Tabliczki
Mnożenia .................... ......….4 Międzynarodowy Dzień Mu-
zyki………………………….4 Ciekawy film…………...…...5
Jesień……………….……….5 Jesienne lampki .......... ……...6 Ziarnko do ziarnka ..... ….…..6 Ciepło i zdrowo……….…….7
Światowy Dzień Mycia Rąk..7
Jak radzić sobie w trudnych
sytuacjach…………………...8
O jesieni……………..……...8
Wykreślanka…..…….……...8
Kącik kulinarny……………..9
Rosja………………...…….10 Bransoletka………………..10
Wolfgang Amadeus Mozart 11
Bezpieczeństwo w sieci…...11
Erasmus + relacja…………12
Korzyści płynące z gier……14
Niepodległa!
11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała wol-ność. Warto pamiętać o zmarłych bohaterach, ponieważ to dzięki nim nasz świat dziś tak wygląda. Czytaj więcej na stronie 2.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Oczywiście cała organizacja przebiegała w miłej i radosnej atmos-ferze. Czytaj więcej na stronie 4.
Ciepło i zdrowo
Jest już jesień, liście zmieniły kolor, nastał chłód, czasami pada deszcz i jest ponuro. Powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania — czapki, kurtki, bluzy, płaszcze, kalosze oraz ciepłe buty. Czytaj więcej na stronie 7.
Bezpieczeństwo w sieci
W sieci może nas spotkać wiele niebezpieczeństw. Powinniśmy być ostrożni podczas korzystania z portali internetowych. Jeśli sta-nie się coś złego, to należy powiedzieć o tym komuś dorosłemu i zgłosić sprawę na policję. Czytaj więcej na stronie 11.
Listopad 2018
Nr 1
Rok szkolny 2018/2019
2
11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Warto pamiętać
o zmarłych bohaterach, ponieważ to dzięki nim nasz świat dziś tak wygląda. Niczego nam nie brakuje, możemy o sobie decydować, mamy co jeść i każdego dnia nie giną ludzie. Dzięki wal-czącym mamy pełne półki w sklepach, możemy rozmawiać po polsku i chodzić do polskiej szkoły.
Pamiętajmy, by każdego roku uczcić ten dzień poprzez wywieszenie biało—czerwonej
flagi. W tym roku rocznica tego dnia była wyjątkowa. Minęło 100 lat od chwili, kiedy staliśmy się wolni. W Polsce odbywały się różne uroczystości, podczas których Polacy dziękowali za wolność. Nasza szkoła dołączyła do wielu projektów związanych z tą rocznicą. Jednym z nich był projekt 100 pozdrowień z całej Polski, który polegał na wymienianiu się pocztówkami mię-dzy szkołami. 9 listopada o godzinie 11:11 na placu przed ratuszem wzięliśmy udział w akcji Rekord dla Niepodległej. Wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego i utworzy-liśmy biało—czerwoną flagę. Rocznica jest wyjątkowa, dlatego czeka nas jeszcze wiele działań wykonywanych dla naszej wspaniałej Ojczyzny.
. . .
Dzień Edukacji Narodowej
Niepodległa!
To święto obchodzi się 14 paździer-
nika. W tym dniu w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Naj-młodsi uczniowie zaprezentowali mnóstwo umiejętności zdobytych podczas pierwszych tygodni szkoły. Rozpoczęli całą uroczystość pięknym tańcem, a następnie prezentowali swoje inne talenty. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie, które już oficjalnie ustanowiło każdego z pierwszaków uczniem naszej szkoły. Na samym końcu mali artyści otrzymali piękne upominki.
ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI
Życzymy Państwu tak jak nikt nie życzy:
spełnienia wszystkich marzeń, zdrowia,
szczęścia i słodyczy.
Życzymy tak jak życzy dobra wróżka, by
spełniły się życzenia z samego końca
Państwa serduszka.
Magia
3
1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu każdy z nas od-
wiedzał cmentarze i zapalał znicze za dusze bliskich zmarłych. Przed tym dniem wszyscy ludzie starają się zadbać w sposób szczególny o groby, dlatego sprzątają je i dekorują pięknymi kwiata-mi. Starajmy się nie zapominać o tych osobach przez cały rok, a nie tylko w tym okresie. Warto pamiętać w tym czasie również o bohaterach, którzy walczyli o niepodległość Polski.
Eryk
Dla tych, którzy odeszli -
Gellnerowa Danuta
Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry.
Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień - pierwszy dzień listopada.
Kamienna płyta
- Janczarski Czesław
U zbiegu ruchliwych ulic jest płyta kamienna na murze.
Mijam ją co dzień w drodze do szkoły.
I chociaż czasem nie patrzę na płytę,
zwalniam na chwilę krok, pochylam głowę...
Dziś tu zatrzymam się dłużej, położę dwa goździki:
czerwony goździk i biały...
Przeczytam napis wyryty w kamieniu:
"Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny"...
Wszystkich Świętych
4
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W naszej szkole odbył się Świato-
wy Dzień Tabliczki Mnożenia. Oczywiście cała organizacja przebiegała w miłej i rado-snej atmosferze. Były dwa etapy: w pierw-szym z nich należało wylosować karteczkę z pięcioma przykładami tabliczki mnoże-nia. Jeśli uczeń dobrze odpowiedział na wszystkie pytania, to otrzymywał plakietkę z napisem ,,Ekspert od tabliczki mnoże-nia”. Na rozwiązanie tych przykładów ucz-niowie mieli 3 minuty. Do drugiego etapu przechodziły dwie osoby z każdej klasy(jeden chłopiec i jedna dziewczynka). Te osoby musiały spełniać dwa warunki: 1. Musiały mieć plakietkę. 2. Musiały mieć najlepszy czas ze wszyst-
kich osób z klasy.
W drugim etapie było troszeczkę
trudniej, ponieważ dziewczynki miały za zadanie skakać na skakance i jednocześnie odpowiadać na zadane pytania odnośnie tabliczki mnożenia. W czasie trzech sko-
ków trzeba było odpowiedzieć na jedno pytanie. Chłopcy natomiast musieli strzelać gole. Starsi uczniowie pokazywali działa-nie i zawodnicy w trakcie 5 sekund musieli odpowiedzieć na zadane pytanie. Wtedy mogli strzelać gole. Były trzy skale długo-ści. Strzelali od najmniejszego do najwięk-szego. Za strzelenie bramki otrzymywało się jeden punkt. Zwycięzcy wszystkich rozgrywek w nagrodę chodzili po mieście i pytali różne osoby tabliczki mnożenia. Uczniowie poszli do przedszkola i do ban-ku. Okazało się, że dorośli czasem mają problemy z tabliczką mnożenia. Wrócili-śmy do szkoły w miłej atmosferze. Kolejną nagrodą będzie wręczenie zwycięzcom na-gród na apelu pod koniec roku szkolnego.
Taki dzień był dla wszystkich
świetną zabawą!
Kotek Sophi.e
Międzynarodowy Dzień Muzyki
To święto obchodzimy 1 października już od 1975 roku. Jest to dzień, w którym odby-
wa się wiele koncertów i innych ciekawych wydarzeń muzycznych. Ten dzień pokazuje jaka muzyka jest wyjątkowa, dobra i rozwijająca. Święto promuje muzyków, których często nie do-ceniamy. Słuchajmy dobrej muzyki, bo to wspaniała rozrywka.
Cezary
5
Ciekawy film
Recenzja filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa.
Film jest na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Wystąpili w nim znani i utalento-
wani polscy aktorzy: Maciej Zakościelny, Antek Królikowski, Piotr Adamczyk, Jan Wie-czorkowski i Anna Prus.
W tym filmie są przedstawieni wszyscy piloci tego dywizjonu. Już po zobaczeniu sa-
molotów można zauważyć Brytyjskiego Hurracine Mk I i Niemieckiego Messershmitta 199.
Wydarzenia rozgrywają się podczas i przed roz-
poczęciem II wojny światowej. Według mnie animacja samolotowa była troszkę niedopracowana, ale były tego plusy. W filmie są sceny drastyczne, emocjonujące i przede wszystkim pokazujące prawdziwe oblicze bitwy o Anglię. Film chętnie oglądały nawet osoby, które nie znały tej historii. Wszyscy byli zachwyceni i chcieli go ponownie zobaczyć.
Podsumowując—zachęcam do obejrzenia filmu,
a dla fanów gier komputerowych polecam granie w W ar Thunder albo grę Dywizjon 303: Bitwa o Anglię.
Oliwier
Jesień
Jesień w tym roku jest niezwykle łaskawa. Długo mogliśmy cieszyć się ciepłymi
dniami i piękną kolorystyką liści. Dni są coraz krótsze, pojawiają się deszcze i przychodzi ochłodzenie. Trochę nas przygnębia taka aura za oknem, zaczynają się przeziębienia, a przez nagłą zmianę pogody często boli głowa. Jednak są też pozytywne strony jesieni! Nie trzeba siedzieć i się smucić, warto podjąć aktywność fizyczną, wykorzystać długie wieczory na czy-tanie ciekawych książek lub skorzystać z propozycji opisanej w kolejnym artykule.
Piter
6
Jesienne lampki
Jesień to pora roku, podczas której
pochmurne i deszczowe dni nie nastrajają nas pozytywnie. Jak w prosty sposób po-prawić sobie humor? Zaszycie się w domu z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty to świetna propozycja. Do tego nastrojowa muzyka i kolorowe światełka stworzą nie-powtarzalną atmosferę w twoim pokoju. W takich warunkach łatwo zapomnieć o niepogodzie i cieszyć się odpoczynkiem. Materiały:
sznur lampek (mogą być choinkowe lub typu cotton balls);
duże i małe papierowe foremki do ba-beczek, najlepiej w różnych kolorach.
Jak to zrobić? 1. Papierowe karbowane foremki na ba-
beczki złóż na pół. Potem jeszcze raz na pół i jeśli potrafisz, raz jeszcze.
2. Nożyczkami wytnij kształt płatka, za-
czynając powyżej rogu i tnąc kształt na
zewnątrz.
3. Po rozłożeniu powinny powstać płatki
kwiatków. Im więcej razy uda Ci się złożyć bibułkę, tym więcej płatków będzie miał twój kwiatek.
4. Wytnij po trzy kwiatki na każdą żaró-
weczkę.
5. Teraz zrób niewielkie nacięcie w każ-
dym kwiatku, tak aby można było prze-łożyć żarówkę przez jego środek. Jeśli nie masz foremek, możesz, użyć zwykłej bibułki.
Uwaga! Wskazówki ! 1. Kwiatki można przymocować do żaró-
wek taśmą klejącą.
2. Zwróć uwagę na to, żeby lampki nie
nagrzewały się zbyt mocno. Do wyko-nania tej ozdoby najlepiej użyć żaró-wek, które się nie nagrzewają.
Kotek Sophi.e
Światowy dzień oszczędzania, to święto obchodzone corocznie 31 października. Po-
wstało z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich podczas 1. Międzynarodowej Konfe-rencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku w celu promowania idei oszczędza-nia. Ten dzień jest idealnym momentem, aby pomyśleć nad wydawaniem swoich pieniędzy. Zastanówmy się na co przeznaczamy pieniądze oraz czy potrafimy zaoszczędzić drobne sumy w celu nazbierania środków na coś wyjątkowego. Należy pamiętać, że oszczędzania powinni-śmy się uczyć już od najmłodszych lat, ponieważ ułatwi nam to gospodarowanie pieniędzmi w dorosłym życiu.
Cezary
Ziarnko do ziarnka...
7
Ciepło i zdrowo
Jest już jesień, liście zmieniły kolor, nastał chłód, czasami pada deszcz i jest ponuro.
Powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania — czapki, kurtki, bluzy, płaszcze, kalosze oraz ciepłe buty. Eksperci zalecają ubierać się na cebulkę, dlatego drodzy koledzy i drogie koleżanki, kiedy wybieracie się na spacer do parku, zalecam zabrać na wszelki wypadek bluzę lub kurtkę przeciwdeszczową. Jesień to dla niektórych osób piękna i kolorowa pora roku, a dla innych smutna i deszczowa.
W moim artykule chcę opowiedzieć jak najwięcej o jesieni oraz o odpowiednim ubio-
rze. Zbiory warzyw i owoców bardzo kojarzą się nam z jesienią, dlatego obchodzimy święto zbiorów. Jesień bardzo łatwo zauważyć także przez liczne kasztany i żołędzie. Chcę Wam podziekować za wszystkie kasztany, które zebraliście i zachęcić, abyście robili to każdego roku, ponieważ są one przeznaczone na dofinansowanie dla naszej szkoły.
W taką deszczową i mokrą porę warto zakładać kalosze. Szczególnie, kiedy
wybieracie się na grzybobranie do lasu lub umawiacie na wesołą zabawę w kałużach. Gdy jest zimno musimy też pamiętać o ciepłych butach, bluzach i getrach. Buty najlepiej, żeby były ocieplane, a co najważniejsze nieprzemakalne. Dbajcie o swój ubiór, a jednocześnie o zdrowie. Myślę, że pomogłam wybrać wam odpowiednie ubrania na jesień.
Tyldusia
Światowy Dzień Mycia Rąk
Każdego roku 15.10. obchodzimy światowy dzień mycia rąk. UNICEF zainicjował
taki dzień w 2008 roku, aby zwrócić uwagę na problem brudnych rąk. Powinniśmy myć ręce zawsze przed i po spożyciu jedzenia oraz po korzystaniu z toalety. Jednak nie tylko wtedy! Okazuje się, że trzeba myć ręce jak najczęściej, ponieważ to zmniejsza ryzyko zachorowania na różne choroby i przykre dolegliwości. Nie można zapomnieć o użyciu mydła, dzięki któ-remu możemy pozbyć się z naszej skóry większości bakterii i drobnoustrojów.
Eryk
8
Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?
1.Warto pobiegać. 2.Warto też pojeździć na rowerze. 3.Można poleżeć na łące lub na trawie. 4.Pójść na długi spacer. 5.Pograć na komputerze. 6.Warto się zrelaksować. 7.Można posłuchać ulubionej muzyki. 8.Uciąć sobie krótką drzemkę.
9.Porozmawiać z kimś bliskim. 10.Wyładować emocje na poduszce. 11.Pooglądać ulubiony film 12.Poczytać książkę. 13.Podlać kwiatki. 14.Zająć się ogrodem. 15.Posprzątać dom.
v. . .v
O jesieni
Jest to kolorowa pora roku,
dzień szybko kończy się o zmroku.
Kiedy myślę o jesieni...
zimno, nuda w głowie siedzi.
Jednak to nie tylko żal i smutki,
również klimat i jesienne nutki.
Piękne liście drzewa zrzucają,
a z ziemi grzyby wyrastają.
To tylko część dóbr jesieni,
więcej ziemia ma w kieszeni.
~TwojaKraszi~
Wykreślanka
Wykreśl co drugą literkę! Otrzymasz hasło. :)
SgzekioqlmnuejZpwsiłeerźcżióaudfłęozJfeasdtqNsatjklDeApesizQe
hasło: _______________________________________________________________
Magia i ~TwojaKraszi~
9
Kącik kulinarny
GORĄCA CZEKOLADA
Składniki:
400 ml mleka,
20 ml śmietanki 30%,
pół tabliczki dobrej gorzkiej czekolady,
odrobina chili.
Sposób przygotowania: 1.Mleko ze śmietanką wlewam do małego garnka i podgrzewam mocno, ale nie doprowa-dzam do wrzenia. 2.Do gorącego mleka ze śmietanką wrzucam połamaną na małe kawałki czekoladę. 3.Dodaję odrobinę chili dla zaostrzenia smaku. 4.Naczynie zdejmuję z ognia i mieszam czekoladę do uzyskania jednolitego płynu. 5.Czekoladę przelewam do kubka i od razu zaczynam pić, bo czym prędzej zacznę pić, tym prędzej rozgrzeję całe ciało.
Weronika
NALEŚNIKI
Składniki:
2 szklanki mleka 3,2%.
200g mąki pszennej,
szczypta soli,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 jajko,
łyżka oleju.
Sposób przygotowania: 1) Mąkę i proszek do pieczenia przesiej do miski, dodaj sól, mleko oraz jajko. 2) Wszystko dokładnie wymieszaj mikserem. Ciasto powinno być jednolite. Dodaj olej
i jeszcze chwilę mieszaj.
3) Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju wlej ciasto naleśnikowe. Dno patelni powinno być pokryte cienką warstwą ciasta. 4) Smaż naleśniki z dwóch stron (obracając przy pomocy drewnianej łopatki lub podrzucając patelnią) do lekkiego zarumienienia.
Piter
10
Rosja
Rosja to państwo leżące w Europie
wschodniej i północnej Azji. Stolicą jest Moskwa, a głową państwa Władimir Putin. Rosja jest największym, pod względem po-wierzchni, państwem na świecie (17 075 400km2). Obecna nazwa funkcjonuje od 26 grudnia 1991 roku, kiedy został rozwiązany ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Na terenie całej Rosji wystę-puje aż 11 stref czasowych. Klimat w tym państwie jest chłodny (szczególnie na pół-nocnych terenach tzw. Syberii). Rosja jest krajem słowiańskim. Walutą tam jest rubel rosyjski, który funkcjonuje niemal od po-czątku historii kraju. Rosja słynie z wielu
świetnych sportowców i muzyków. Oprócz Rosjan na terenie ich kraju jest wiele mniej-szości etnicznych. Do najliczniejszych grup zaliczają się Tatarzy (ok. 5 300 000) i Ukra-ińcy (ok. 1 900 000). Rosja i Polska nigdy nie miały ze sobą dobrych stosunków. Czę-sto prowadziliśmy wojny z Rosjanami. Obecnie życie w Rosji jest o wiele łatwiejsze niż przed laty. Warunki do życia, na jej Eu-ropejskich terenach, są bardzo dobre. Z po-wodu wysokich temperatur spora część pań-stwa leżąca w Azji nie jest licznie zamiesz-kiwana.
Cintal
Materiały:
nożyczki,
kolorowe słomki,
sznurek,
świeczka,
kubeczek z wodą.
Sposób wykonania: 1.Weź świeczkę i ją zapal, a następnie przyłóż słomkę do płomyka tak, żeby się skurczyła. 2.Weź do drugiej ręki nożyczki i utnij ten kawałek. Włóż go do zimnej wody. Powtórz tę samą czynność z innymi słomkami. 3.Jeżeli już są zimne, możesz je nawlec na sznurek. Zawiąż na pęk i gotowe!
Dominika
Bransoletka
11
Wolfgang Amadeus Mozart
Urodził się w 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu. Od 3 roku życiu był zmuszany przez
swojego ojca Leopolda Mozarta do gry na fortepianie. Kiedy miał 5 lat zaczął komponować, a jako 15-latek miał na swoim koncie ponad 100 utworów. Mozart chodził do szkoły muzycznej w Sal-zburgu. Podczas całego swojego życia skomponował takie utwory jak ,,Eine Kleine Natchmusik”, ,,Wesele Figara”, lub ,,Marsz Turecki”.
Umarł 5 grudnia 1791 roku prawdopodobnie na gorączkę reumatyczną, dlatego nie udało
mu się dokończyć ostatniego dzieła—,,Requiem”. W dzisiejszych czasach uważany jest za najwy-bitniejszego kompozytora.
MAKSO
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Każdego roku trzeci czwartek listopada jest zachętą do skończenia z nałogiem palenia tyto-
niu. Został wymyślony po to, aby ludzie na wszelkie sposoby starali się rzucić palenie, które bardzo często powoduje raka płuc i inne poważne choroby. Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej wy-stępujących nałogów wśród Polaków. W papierosach jest bardzo dużo nikotyny, a im więcej ni-kotyny, tym szybciej i bardziej człowiek się uzależnia. Są też na rynku e-papierosy, które również są bardzo niebezpieczne. Nie palmy! Szanujmy swoje życie i zdrowie.
Jakub
Bezpieczeństwo w sieci
W sieci może nas spotkać wiele niebezpieczeństw. Powinniśmy być ostrożni podczas korzy-
stania z portali internetowych. Jeśli stanie się coś złego, to należy powiedzieć o tym komuś dorosłe-mu i zgłosić sprawę na policję. Powinno się korzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń. Warto kupić zaślepkę na kamerkę internetową, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś uzyska dostęp do naszego komputera i będzie nas widział. Zwracajmy szczególną uwagę na ochronę haseł, aby nikt nie włamał się na nasz profil i nie podszywał pod nas. Uważajmy co publikujemy w sieci, po-nieważ wszystko, co tam wrzucimy, pozostanie w niej na zawsze. Nie nawiązujmy kontaktów z nieznajomymi, ponieważ to jest bardzo niebezpieczne i może się dla nas źle skończyć. Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie.
Brejdi
12
Erasmus+ Project “Smart Schools for Smart Age”
2018-1-PT01-KA229-047425_3
SZKOŁA PODSTAWOWA im. S. F. KLONOWICZA W SULMIERZYCACH - POLAND
Our school joined the project: „Smart schools for smart age”. The project will last for two
years. It started on September the 1st, 2018 and it finishes on August the 31
st
, 2020.
The first step that has been taken concerning the beginning of the project in our school was
thorough familiarization with the documentation of the project, its tasks and aims as well as inform-
ing all the teachers about that fact in the Teaching Council. The tasks to be undertaken during the
project were presented and assigned to the teachers who expressed willingness for cooperation and
help. A plan of activities was established for the next few months.
The next step was spreading the information about the project and arousing interest among
students, their parents and in the local society. Therefore, there has been created a special bookmark
on the school website named Corner Erasmus+, where all the information concerning this project
has been presented – the partners, duration, the aims, the main actions and expected results.
After the gathering with all the students the recruitment of the students who expressed the
willingness to participate in the project took place. The students received declarations to be
furnished together with their parents. The created project group was meeting once a week on
Friday. At that meetings details concerning implementation of the project tasks were discussed.
Also, training of the use of the Powtoon program in order to create our school presentation took
place. The students created posters where the most important information concerning the countries
taking part in the project were placed: Turkey, Portugal, Bulgaria, Lithuania and Poland.
At school among all the students a contest for the project logo was announced. The logos made by
the students which took the first, second and third places were presented for the main logo contest.
The final, decisive contest for the main logo took place at the meeting in Turkey.
The next step was the choice of the five students who were to go for the first meeting to
Turkey. In this choice were taken into account their English language skills and the ability to use
computer technology, especially concerning the preparation and at the end making the
presentation about Poland (the history, culture and traditions), about Sulmierzyce and our school.
Also, the student’s evaluation of behaviour grade was taken into account.
The leaving date to Turkey was set to the January 6 – 11, 2019. Few weeks before the
departure the chosen group of students was preparing intensively by making the presentation,
studying the destination place, the culture and traditions of the country. The meeting with parents
took place where they were informed about the details of the trip.
13
Erasmus+ Project “Smart Schools for Smart Age”
2018-1-PT01-KA229-047425_3
SZKOŁA PODSTAWOWA im. S. F. KLONOWICZA W SULMIERZYCACH - POLAND
Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji projektu: „Smart schools for smart age”. Projekt
ten będzie trwał dwa lata. Jego realizacja rozpoczęła się 01.09.2018 r., a zakończy się 31.08.2020 r.
Pierwsze działania jakie zostały podjęte w związku z rozpoczęciem tego projektu w naszej
szkole to dokładne zpoznanie się z dokumentacją tego projektu, jego zadaniami i celami oraz
podanie do wiadomości tego faktu wszystkim nauczycielom na Radzie Pedagogicznej. Zostały
przedstawione zadania jakie będą podjęte w trakcie realizacji tego projektu i podzielone pomiędzy
nauczycieli, którzy wyrazili chęć do współpracy i pomocy. Został ustalony plan działań na
najbliższe kilka miesięcy.
Następnym krokiem było rozpowszechnienie tego projektu i rozbudzenie zainteresowania
nim wśród uczniów, ich rodziców i w środowisku lokalnym. W związku z tym, została utworzona
specjalna zakładka na stronie internetowej szkoły pod nazwą Corner Erasmus+, na której
przedstawione zostały wszelkie informacje dotyczące tego projektu - partnerzy ,czas trwania, cele,
główne działania i oczekiwane wyniki.
Po spotkaniu z uczniami nastąpiła rekrutacja uczniów, którzy wyrazili chęć do udziału
w projekcie. Uczniowie otrzymali deklaracje, które musieli uzupełnić wspólnie z rodzicami.
Utworzona grupa projektowa spotykała się raz w tygodniu w każdy piątek. Na spotkaniach
omawiane były sprawy dotyczące realizacji zadań projektu. Odbyły się również szkolenia
korzystania z programu Powtoon w celu wykonania prezentacji o naszej szkole. Uczniowie wykona-
li plakaty, które zawierały najważniejsze informacje dotyczące krajów uczestniczących w tym
projekcie: Turcja, Portugalia, Bułgaria, Litwa i Polska. W szkole wśród wszystkich uczniów ogło-
szony został konkurs na logo projektu. Logo uczniów, które zajęło pierwsze, drugie i trzecie miejsce
zostało podane do konkursu na logo projektu . Ostateczny, rozstrzygający konkurs na główne logo
projektu odbyło się na spotkaniu w Turcji.
Następnym krokiem był wybór pięciu uczniów, którzy mieli jechać na pierwsze spotkanie do
Turcji. Przy wyborze uczniów na wyjazd brana była pod uwagę ich znajomość języka angielskiego
i umiejętność posługiwania się technologią komputerową, zwłaszcza gdy chodziło o przygotowanie
a następnie przedstawienie prezentacji o Polsce ( historii, kulturze i tradycji), o Sulmierzycach,
i naszej szkole oraz ocena ucznia z zachowania.
Data wyjazdu do Turcji została ustalona w dniach 6-11 stycznia 2019r. Na kilka tygodni
przed wyjazdem wybrana grupa uczniów intensywnie przygotowywała się poprzez wykonanie
prezentacji, zapoznanie się z miejscem pobytu, kulturą i tradycją tego kraju. Odbyło się spotkanie
z rodzicami, na którym zostali oni poinformowani o szczegółach wyjazdu.
14
Dorośli twierdzą, że gry to zło. Chciałabym przedstawić 6 korzyści płynących z gra-
nia. Jak się okazuje… nie takie gry straszne, jak je malują! Należy jednak pamiętać, żeby zachować umiar. Gry to rozrywka, a przecież na pierwszym miejscu są obowiązki. :) 1. Dzięki graniu z osobami zza granicy można nauczyć się obcego języka. 2. Wzrasta koordynacja oko-ręka. 3. Poprawia się refleks. 4. Można znaleźć przyjaciół. 5. Poprawia się spostrzegawczość oraz zręczność manualna. 6. Gry akcji uczą szybkiego podejmowania decyzji.
Weronika
Redakcja
Magdalena Banasiewicz, Weronika Banaszak, Maksymilian Duczmal, Zofia Duczmal, Dominika Grobelna, Alicja Gruszczyńska, Eryk Jabłoński, Julia Jonda, Jakub Mazurkiewicz, Brajan Michałowski, Matylda Ozga, Weronika Rękosiewicz, Piotr Riegner, Cezary Wysocki, Oliwier Wysocki, Nikodem Ziental. Students of Erasmus Project „Smart schools for smart age” 2018-2020 Opiekun i skład: pani Marta Nowak, pani Marzanna Stawowy.
Korzyści płynące z gier
Jeśli chcesz pochwalić się swoją twórczością, to zachęcamy do przesyłania wierszy, opowiadań i rysunków na adres: gazetkasulmierzyce@interia.pl